Българският външен министър Георг Георгиев разговаря в Кишинев със заместник министър-председателя и министър на външните работи на Молдова Михай Попшой и с вицепремиера по европейска интеграция на страната Кристина Герасимов, съобщиха от Министерството на външните работи (МВнР).

Георгиев обсъди с Попшой опциите за задълбочаване на двустранния диалог и за разширяване на сътрудничеството във всички сфери от взаимен интерес. Двамата коментираха и еропейското бъдеще на Молдова политическия диалог, който определиха като отличен. Външният ни министър изтъкна, че България е сред най-силните и активни поддръжници на европейската интеграция на Молдова. "Стабилни, сигурни, политически независими и проспериращи държави в нашето непосредствено съседство са от стратегическо значение за националната и регионалната сигурност", посочи той.

Конкретните форми на подкрепата на страната ни за европейската интеграция на бяха основен акцент и в разговора на Георг Георгиев с Кристина Герасимов. Те обсъдиха установяването на тясно институционално сътрудничество за обмен на български опит, добри практики и научени уроци от предприсъединителния процес на България в ЕС. Двамата насърчиха и взаимодействието между местните власти.

Външният ни министър похвали усилията на Кишинев за изпълнение на препоръките на Европейската комисия (ЕК) ангажираността на молдовската страна за последователен реформаторски дневен ред, свързан с укрепване на върховенството на закона, борбата с корупцията и изграждането на силни и устойчиви институции.

Желязков увери Мая Санду в българската подкрепа за европейското бъдеще на Молдова

Желязков увери Мая Санду в българската подкрепа за европейското бъдеще на Молдова

Той покани канцлера на Австрия да посети България

Той проведе среща и с председателя на парламента на Молдова Игор Гросу

"Отношенията между Република България и Република Молдова се основават на дълбоки исторически и културни връзки и се развиват в дух на взаимно уважение и партньорство", заяви Георгиев.

Двамата обсъдиха сътрудничество в областта на енергетиката, както и българската подкрепа за усилията на Молдова в областта на енергийната диверсификация. Те се обединиха около изключителната важност на това българската общност в Молдова да бъде силно ангажирана с обществените процеси в Молдова и така да се надградят близките и по принцип двустранни отношения.

"България е признателна на молдовския народ и молдовските институции за създадените условия, които допринасят за опазването на националната, културната и езиковата идентичност на българската общност в страната", заяви Георг Георгиев. "С численост от около 60 000 души, тази общност играе значима роля за укрепването на връзките между двете държави и представлява важен мост в двустранните отношения", допълни той.

Георгиев и Гросу отбелязаха значението на междупарламентарния диалог и парламентарната дипломация като съществени елементи от развитието на двустранното партньорство. Те коментираха и обмена на опит и добри практики, както и активна комуникация в рамките на международни парламентарни форуми.