Уведомяването за поставяне в изолация или под карантина заради Covid 19 и други заразни болести вече да може да става по телефона или чрез есемеси и електронни съобщения.

Това предвиждат промени в Закона за здравето, внесени от председателя на ПГ на ГЕРБ и на здравната комисия Даниела Дариткова, съобщи БНР.

Предписанието ще се издава от началника на съответната Регионална здравна инспекция, както и досега, но е отпаднало изискването да е по предложение на лекуващия лекар.

Продължителността ще се определя със заповед на министъра на здравеопазването по предложение на главния държавен здравен инспектор. Контактните лица няма да имат право да отказват изследване с цел установяване на носителство на заразна болест.

Борисов прати здравния министър при фармацевтите да се разберат за лекарствата

Борисов прати здравния министър при фармацевтите да се разберат за лекарствата

Премиерът е доволен, че броят на оздравелите се увеличава

Променя се и досегашната законова разпоредба, която предвиждаше, че пациентите, заразени с Covid-19 и други опасни болести, подлежат на "задължителна изолация и/или болнично лечение". С внесените промени "болничното лечение" отпада.

Това според депутата от БСП Георги Йорданов е признание за провал.

"Внесените изненадващо в петък промени касаят признаване на един факт, който е много показателен за цялата ни здравна система - че ние в момента не разполагаме с достатъчно легла за лекуване на болни с Covid-19. Сега остана само изолацията, т.е. болничното лечение не е задължително", подчерта той.

Промените предвиждат още - по време на обявено извънредно положение или извънредна обстановка заради епидемия, както и до три месеца след изтичането им, здравният министър да може да забрани износ на конкретни лекарствени продукти.

Председателят на БЛС д-р Иван Маджаров обяви пред БНР, че Съюзът подготвя становище, което утре ще бъде изпратено до парламента.