"Това, което на което сме свидетели е опит за една зловеща частна инициатива - някой да се възползва от нуждата и от това, че държавата в по-бавна степен се организира да предоставя социални услуги." Това заяви бившият социален министър, а сега народен представител от ГЕРБ-СДС Деница Сачева пред журналисти в парламента за домовете на ужасите за възрастните хора.
Сачева настоя за реформи в дългосрочната грижа, които са заложени в ПВУ и в планирането на оперативната програма по линия на Европейската комисия в рамките на Министерство на труда и социалната политика.
По думите ѝ Има много голям списък на чакащите за домове за възрастни хора. В домовете за възрастни хора към момента има 5600 души, а само по данни на едно от сдруженията "Алцхаймер" има 70 000 души, които са в нужда.
Деница Сачева ще настоява подобни деяния като в село Ягода, да бъдат криминализирани. Според нея има нужда от мерки от страна на Министерство на труда и социалната политика, за да се намерят необходимите решения за хората, които наистина имат нужда от дом за настаняване.
Сачева призова всички, които искат да се погрижат за близките си, да търсят услуги, които имат лиценз.
"Не можем да допускаме да има нелегални домове за грижа за възрастните хора. Ако държавата не може да организира всичко през общините, то трябва да се даде възможност на частна инициатива, която да бъде силно регламентирана и под строги контролни функции", призова бившият социален министър.
Тя призова и областните управители да събират информация и кметовете да са по-активни, за да могат да се сезират институциите. "Ако днес вземем решение за криминализиране на подобни нехуманни прояви, това ще има сериозен възпиращ ефект", сигурна е Сачева.
Депутатът от ГЕРБ заяви още, че не знае и до каква степен е добро предложението на "Демократична България" да се избере "социален омбудсман", който да решава проблемите с домовете за възрастните хора.
"ДБ положиха максимални усилия да обезсмислят институцията на омбудсмана и да стане част от списъка с длъжностите на България да стане служебен премиер", коментира още тя.
Рая Назарян от ГЕРБ-СДС коментира, че парламентарната група е доволна от определението на Конституционния съд да определи за противоконституционен референдума за въвеждане на еврото. Според нея действията на президента са били противоконституционни и не са целяли да питат хората, а точно обратното - да има дестабилизация в България.
Деница Сачева заяви, че всеки има право на протести против еврото и еврозоната, стига протестите да бъдат мирни и да спазват законите. Тя нямала притеснения, че подобен тип действия чрез протести за взимане на крайни политически решения.
Тя коментира и интервюто на президента Румен Радев пред CNN, като отбеляза, че държавният глава показвал, че работи за собствен политически проект.
"Може би е крайно време президентът да се обяви като лидер на партия "Боташ" и да даде начало на политически проект. Всичко останало е доста безотговорно поведение, защото не смятам, че е редно да се коментира държавата точно от президента", разкритикува Деница Сачева поведението на президента.
По думите ѝ решението на България да влезе в ЕС е взето от десетилетия. "Всички останали решения на президента е опит да играе със страховете на хората", изтъкна Сачева.