Изгарянето на Корана в САЩ по време на честванията на годишнината от атентатите срещу Световния търговски център доведе до безпрецедентни безредици в индийската част на Кашмир, предаде AP. Поне 13 протестиращи и един полицай са били убити, ранените са десетки.
Насилието, достигнало най-високи нива от избухването на сепаратистките протести през юни и дойде в момент, когато индийските власти обмисляха дали да не намалят мерките за сигурност в размирния щат. Въпреки определения полицейски час, десетки хиляди протестиращи излезли на улиците, започнали да хвърлят камъни, да подпалват държавни сгради и да крещят „Индия, махай се! Искаме свобода!". Било е изгорено и едно християнско училище. Полицията е използвала бойни патрони срещу протестиращите в поне 5 селища.
Макар сепаратистите да са планирали демонстрации след края на свещения месец Рамадан, яростта по улиците в понеделник е била много по-голяма от всякога. Предполага се, че тя е била разпалена от кадри на иранската държавна Press TV. На тях се вижда как американец къса страници от Корана и ги изгаря - изключително обидно деяние в мюсюлманския свят. Както е известно, пастор Тери Джоунс се отказа от намеренията си да гори свещената книга, но се намериха негови последователи, един от които е попаднал в ефира на иранската телевизия, чието излъчване беше спряно от властите в Кашмир
Протестиращите крещели „Долу Америка!, долу Израел!", което е относителна рядкост в региона, където омразата е насочена почти изцяло към Индия. Американският посланик Тимъти Роймър заяви, че правителството на страната му е ужасено от насилието в Кашмир и призова за успокояване на ситуацията. Той осъди изгарянето на Корана, като го определи като „неуважително, всяващо раздор и непредставително за американските ценности отвратително деяние".
Междувременно министър-председателят Манмохан Синг заяви, че е склонен да преговаря с всеки в рамките на конституцията в името на мирно разрешаване на ситуацията в Кашмир. В близките няколко часа трябва да стане ясно дали в по-мирните части на провинцията ще бъдат отнети специалните правомощия на силите за сигурност като жест на добра воля. Някои от членовете на правителството сериозно се противопоставят на този ход, като посочват новите изблици на насилие като доказателство за това, че ситуацията може да излезе напълно от контрол.
Хималайският регион е арена на протести и сблъсъци от месеци. Въпреки призивите на премиера да се използват несмъртоносни средства срещу демонстрантите, силите за сигурност често се налага да стрелят на месо, за да разпръснат тълпите, които хвърлят камъни и подпалват държавни сгради. През лятото бяха убити поне 83 души - главно тийнейджъри и млади мъже, чиято смърт подхранва последващи протести.
Комита
на 13.09.2010 в 21:03:20 #2Айде сега, извинение за тази мръсна пасмина- ислямистите!!! Нерде Стамбол, нерде Ямбол! Откъде накъде случилото се в САЩ ще провокира тая паплач да гори всичко наред, включително и училища??? Време е и индияците да ги поизтребят, че много се навъдиха.
нешо
на 13.09.2010 в 20:55:10 #1А дано да ги последваш мършо долна!