Ако дадете земята, не сте българи. Това извикаха 30-ина души под прозорците на Конституционния съд (КС) рано тази сутрин.
По непотвърдена информация, КС по-късно днес ще гледа делото за отмяна на гласуваното в НС в края на миналата да бъде удължен мораториумът за продажба на земеделска земя на чужди граждани, който падна на първи януари.
Организатори на протеста са част от февруарските протестиращи Янко Петров и Дончо Дудев, които доскоро се събираха всяка неделя пред Министерството на земеделието с искане мораториумът да бъде удължен, а земята на България - защитена.
Българският народ никога не е бил питан за важните неща, включително когато се е изменяла Конституцията, посочи Янко Петров. Според него е крайно време политиците да разберат, кой е суверенът и да търсят мнението му, преди да подписват ключови договори от негово име.
Пред КС протестиращите изпяха няколко български народни песни, сред които „Хубава си моя горо". Те носеха плакати, на един от които се четеше „Аз съм суверенът и повелявам: земята не се продава", както и национални трибагреници.
Янко Петров показа пред медиите внесеното от 55 народни представители искане за разглеждане на казуса от КС. В графата заинтересовани страни са изброени няколко държавни институции, но не и българският народ.
Всички присъстващи бяха категорични, че България трябва да защити пред ЕС позицията, че не желае земята й да се продава на чужденци, независимо дали това може да доведе до някакви глоби.
„Хубава си моя горо”, пеят защитници на мораториума за земята пред КС

Източник: Николай Драганов
nqkoysi
на 15.01.2014 в 10:55:19 #3Янко Петров и Дончо Дудев нямат абсолютно нищо общо с организацията на протеста пред Конституционния съд. В началото вземаха известно, не особено активно, участие в протестите за земята, но от много време напълно са се дистанцирали и в последните месеци никой не ги беше виждал. Споменаването им е или неинформираност или чиста спекулация, като се има предвид, че те двамата, заедно с Ангел Славчев, който сега е при Бареков, са упреквани от много от гражданските активисти за провала на протестите от февруари - март 2013 г. Тогава те съзнателно подмениха излизащите на преден план социални искания - за конфискация на собствеността на ЕРП-тата, за незабавно пускане в действие на 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ Козлодуй, за развалянето на концесията за добив на злато и др. - с псевдополитически и незначещи нищо искания за "промяна на Конституцията" и "промяна на Избирния кодекс". Така протестното движение бе отклонено към фалшиви цели и неминуемо се разпадна. Каква е причината за това им поведение, занаят най-вече те самите, но сегашното им дистанциране от протестите за земята налива допълнително вода в тезата, че са действали целенасочено за потушаване на протестното движение.
mrasnika
на 14.01.2014 в 13:40:01 #2Няма толкова прост народ......
ce
на 14.01.2014 в 11:41:55 #1с този електорат няма да прокопсаме