Заверка "апостил" да може да се прави и от областните администрации в страната, а не само от Външно министерство.
Това предвиждат одобрени от правителството промени на Закона за ратифициране на Конвенцията за премахване на изискването за легализация на чуждестранни публични актове, съобщиха от МС.

Приетите допълнения въвеждат децентрализиране на извършването на заверки с "апостил" на документи, издавани от общинските администрации, като тези функции се възлагат и на 28-те областни администрации.

Отпадат допълнителните легализации и апостил за документи в ЕС

Отпадат допълнителните легализации и апостил за документи в ЕС

Регламентът влиза изцяло от 2019 година

По сега действащата нормативна уредба заверката се прави само от Министерството на външните работи. По този начин всеки човек, който има нужда от услугата, трябва да пътува до София или да ползва услугите на посредник, а това изисква допълнително време и води до по-високи финансови разходи за гражданите и за бизнеса.

Тази практика се прилага в редица европейски страни. Целта й е да се постигне подобряване на административното обслужване и намаляване на административната тежест при извършване на заверки на документи с апостил.

Външно прехвърли "Апостил" на МОН

Външно прехвърли "Апостил" на МОН

От 1 юни Образователното министерство започва удостоверяване с документа

Припомняме, апостил е специално удостоверение с печат за заверка (легализиране) на документ от държавата, в която документът е издаден. Притежаващите апостил документи се освобождават от всякаква допълнителна форма на легализация в държавите, които са страни по Хагската конвенция от 1961 г.