Сред проектите по двете програми от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство, известен като "Норвежка програма", има два рискови. Те са на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС). Това обяви на пресконференция служебният министър на околната среда и водите Ирина Костова, цитирана от ведомствения пресцентър.

Тя обясни, че проектите са забавени заради неколкократно обжалване на обществените процедури. Костова увери, че в момента се търсят начини за изпълнението им и със собствен кадрови ресурс на агенцията. Единият проект е на стойност 1,2 млн. евро, а вторият - почти за 1 млн. евро. Близо 900 000 лв. са общо разплатените средства по тях.

Ирина Костова подчерта, че при наличието на експерти всички задачи могат да се реализират. По думите й колкото й да са добри разписаните мерки, те ще се изпълнят ако има добър експертен състав. Затова в момента се извършва преглед на обезпечаването с кадри във всички структури - Министерството на околната среда и водите (МОСВ), Басейновите дирекции, Регионалните инспекции по околна среда и води (РИОСВ) и общините.

На брифинга Костова представи изпълнението на 38-те проекта по двете програми от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство, управлявани от МОСВ. Те трябва да приключат до април 2017 година.

При представяне на екипа и приоритетите в работата си екоминистърката обяви, че в обществените поръчки на министерството няма констатирани нарушения.

Ирина Костова увери, че докладът на МОСВ до МС е бил предаден в срок. Вътрешният одит, обхващащ периода от 1 октомври 2016 г. до 31 декември 2016 г., е констатирал, че са спазени законовите норми при възлагането на обществените поръчки. Изпълняват се препоръките, дадени по одит на Сметната палата през 2016 година.

Основен приоритет в работата на Костова е предстоящото председателство на Съвета на ЕС. Вече се е състояла срещата на т. нар. "Тройка" - Естония, България и Австрия, които ще поемат председателството в периода 1 юли 2017 - 31 декември 2018 г. На нея е договорено екоиновациите да са основен приоритет през тези 18 месеца.

Изпълнението на Оперативна програма "Околна среда" (ОПОС) е втора по важност задача. До 15 февруари 2017 г. Управляващият орган по ОПОС ще подаде към Сертифициращия орган в Министерство на финансите коригирания окончателен сертификат. Това е един от документите, с който ще бъде затворен първият програмен период.

Екоминистърът увери, че се работи усилено по изпълнение на ОПОС 2014-2020 година. Четири проекта във водния сектор са в процес на оценка - Пловдив, Елхово, Чирпан и Тутракан. Очаква се най-скоро да бъде подписан договорът за безвъзмездна помощ на Пловдив. В напреднала фаза е и проектът на Елхово, а Чирпан и Тутракан се очаква да бъдат подписани през второто тримесечие на 2017 г.

Ирина Костова очерта и основните задачи в секторите "Отпадъци" и "Въздух". В сферата на отпадъците основна цел е намаляване на количеството на депонираните битови отпадъци. Затова през първото тримесечие на тази година ще бъде обявена покана за представяне на проектни предложения за изграждане на анаеробни инсталации за третиране на биоразградими отпадъци. Покани ще бъдат изпратени към три Регионални сдружения за управление на отпадъците - Русе, Благоевград и Бургас. През второто тримесечие ще бъде обявена и покана за изпълнение на трета фаза на проекта за интегрираната система за управление на отпадъците на Столичната община.

Костова увери, че ведомството ще продължи да работи активно за подобряване на качеството на атмосферния въздух. Проблемът с нивата на фините прахови частици стои на национално ниво. Превишените норми за серен диоксид седят като проблем на регионално ниво. Екоминистерството предприема действия за надграждане на съществуващата система за ранно предупреждение, разработена и въведена в експлоатация за прогнозиране на наднорменото замърсяване със серен диоксид на приземния атмосферен слой на територията на Старозагорска област.