Бургаският депутат Фатме Илияз внесе законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс.

Поправката цели бракониерите на миди, морски охлюви, скариди и жаби да носят освен административна и наказателна отговорност за действията си.

С оглед обществената опасност и вредата, която оказва на околната среда такъв вид престъпление, се предлага максималният размер на глобата да се увеличи от 300 на 1000 лв., както и уловената риба и другите водни организми, уредите и средствата, с които е извършено престъплението да се отнемат в полза на държавата, посочи в мотивите към законопроекта народният представител.

Повод за промените са зачестилите набези на гръцки бракониери на мида по Южното Черноморие и тенденцията в бизнеса да се включват и българи.

Използвайки забранени средства-драги, те увреждат морското дъно и разрушават екосистемата, в която мидите са естествен биофилтър

До момента те подлежат само на административна санкция по Закона за рибарството и аквакултурите, а предвиденото в НК наказание от 1 година затвор важи само бракониерите на риба, тъй като миди, морски охлюви, скариди и жаби не фигурират като обект на престъпление.

В България бялата мида не се консумира. В Гърция и Италия тя обаче се смята за деликатес. Цената на килограмът е около 25 евро.

Промените са разпределени за становище в правната комисия на Народното събрание, след което поправката ще бъде гледана на първо четене в пленарна зала- уточни Фатме Илияз.

Законопроектът е раздаден на депутатите и те са се запознали с него.