Напрежение между съпредседателя на ПП-ДБ и бивш премиер Кирил Петков и лидера на ДПС-Ново начало Делян Пеевски в пленарната зала на Партийния дом. Камерите уловиха, че в стълкновението се включи и депутатът от ДПС-Ново начало Байрам Байрам, като след това се намесиха бързо и квесторите в парламента, за да не се повиши още повече напрежението. Председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова наложи наказание забележка на Кирил Петков.
Причината за нажежената до тъмночервено ситуация стана проваленото предложение за създаване на временна парламентарна комисия за установяване факти и обстоятелства за влиянието на Делян Пеевски върху партии, магистрати, медии, бизнес и органи на държавната власт не намери място в дневния ред на Народното събрание. Предложението влезе за втори път в пленарна зала, внесено от страна на ПП-ДБ. Вчера депутатите също отхвърлиха създаването й, като ПП-ДБ не успяха да си осигурят дори и собствените гласове - десет депутати от тяхната парламентарна група не бяха в зала.
При гласуването депутатите дадоха вота си с 96 гласа "За", 109 гласа "против и 23 гласа "въздържали се".
Депутатът от ПП-ДБ Лена Бориславова заяви, че няколко Народни събрания се правят временни комисии и няколко разследвания, които не приключват, постоянно се говори за влиянието и натиск на Делян Пеевски върху всички: "Ако искате да покаже, че не ви е страх, колеги от ГЕРБ и ИТН, спрете да пазите Делян Пеевски, призова Бориславова и настоя за прегласуване за временната комисия "Пеевски". Тя призова народните представители да подкрепят временната комисия за "Пеевски", а не да се правят на "дръж ми шапката" и на шоумени.
При прегласуването временната комисия за влиянието на Делян Пеевски отново не мина - 97 гласа "за", 109 гласа "против" и 22 гласа "въздържали се".
Днес и при гласуването и при прегласуването резултатът беше: 62 народни представители от ГЕРБ гласуваха против, а 5 се въздържаха, БСП-Обединена левица и ДПС-Ново начало гласуваха "против", а ИТН се въздържаха. Единствените, които подкрепиха комисията Пеевски, бяха групите на ПП-ДБ, "Възраждане", ДПС-ДПС и МЕЧ.
Вчера от ИТН подкрепиха с гласове "за" създаването на комисията, но тогава сборът от гласове не достигна - 105 гласа бяха събрани, заедно с два гласа от БСП.
Както вчера от ГЕРБ гласуваха монолитно с +/- няколко гласа "против" саздаването на такава комисия, както и депутатите от БСП-Обединена левица и ДПС-Ново начало.
Впоследствие на трибуната излезе и лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов, който обвини председателя на парламента Наталия Киселова, че не може да овладее пленарната зала и не се справи с работата си.
Народните представители не приеха да се създаде по предложение на "Има такъв народ" временна парламентарна комисия за установяване на всички факти и обстоятелства за влиянието на Иво Прокопиев в медиите у нас. Депутатите гласуваха с 93 гласа "за", 90 гласа "против" и 43 гласа "въздържал се". Тошко Йорданов емоционално заяви от трибуната на Партийния дом, че ИТН не са работили с Пеевски, но след като депутатите не са подкрепили временната комисия за Иво Прокопиев, и ИТН няма да дадат подкрепа за други временни комисии на ПП-ДБ, БСП и ГЕРБ.
Думата взе и Кирил Петков, като заяви, че това, което се случва в Народното събрание, е пълен срам. "Едни слуги на Пеевски с вратовръзка на Джаба (от Междузвездни войни - б.р.) гласуват за него. Тошко Африкански (Йорданов - б.р.) такива обиди говореше и няма място в парламента".