Депутатите се скараха дали битовите крайни клиенти на електроенергия да останат на регулирания пазар до 31.12.2025 година.

Депутатът от БСП Драгомир Стойнев заяви, че социалистите ще подкрепят в пленарна зала решението за оставане на битовите крайни клиенти на електроенергия на регулиран пазар. Кметовете на малките населени места са притеснени, като искат и детски градини, и училища също искат да бъдат на регулирания пазар, посочи Стойнев.

Регулираният пазар е добър, на този етап е правилното решение, но трябва да се мисли и за тези домакинства, които са отопляват и на природен газ. Там все още няма решение на проблемите на хората, категоричен бе Стойнев.

По думите му, ако правителството не си свърши работата, депутатите трябва да мислят какво да направят и за хората, които се отопляват на природен газ. Проблемите, които са в другите сфери остават и ако МС продължава да не взима решения, депутатите отново трябва да решат проблема, каза още Стойнев.

"Възраждане" също взеха думата. В редица документи от години се коментира въпросната либерализация на битовите потребители на свободния пазар на ел. енергията. С това решение, което се предлага от ГЕРБ е ясно, че се прави отсрочка, но и отсрочка за нещо продължаващо да звучи неизбежно, изтъкна Михайлова. От формацията много внимателно ще наблюдават какво се случва с либерализирания пазар на ел. енергия на небитовите потребители. Една година държавата изплаща милиарди посредством фонда, който се субсидира единствено и само от държавните дружества, за да се покриват щетите от либерализирания пазар. В светлината на нестабилната обстановка, "Възраждане" смятат, че изобщо плановете за преминаване на битовите потребители на свободния пазар, трябва да бъдат премахнати, а не само отложени. "Възраждане" няма да подкрепят проекта на решение на ГЕРБ.

Искра Михайлова все пак призна, че предложението е добро, но самите мотиви казвали, че едва ли не след 3 години енергийните пазари щели да се стабилизират. "Възраждане" не знаят дали ще е така и освен това допълниха, че всеки един битов потребител може да премине към либерализирания пазар и сега. Не сега вследствие на енергийната криза или ковид кризата българите живеели тежко, а много преди това хората си пускали по няколко часа на ден отоплението, напомни тя.

Георги Самандов от "Български възход" заяви, че от предложението на ГЕРБ няма смисъл освен обикновен политически ПР. Подобно излизане на свободен пазар може да се случи чрез драматични решения, които Самандов не вижда как ще се случат. Той призова депутатите да помислят за разработване на механизми, с които да се подпомогнат най-уязвимите потребители на електрическа енергия, които в зимните месеци ще усетят икономически шок.

На Самандов предложението на ГЕРБ и всичко казано от тях по темата му изглежда като подготовка за избори, а не разрешаване на избори.

Бившият председател на Комисията по енергетика Радослав Рибарски от "Продължаваме промяната" добави, че законодателните промени и подготовката за такава промяна трябва да започнат сега. Опитът за извеждане на потребителите на либерализирания пазар по управлението на ГЕРБ доведе до търговия ден напред и компенсиране на държавните дружества в енергетиката с над 90%. С решението днес ще се препотвърди заложената политика към либерализация и защита на битовите потребители от борсовия риск, посочи Рибарски.

По думите му фиксирането на датата 31.12.2025 г. не трябва да успокоява депутатите.

Рибарски добави, че либерализацията на пазара на битовите потребители трябва да създаде реална конкурентна среда, от която да се възползват крайните потребители. Зависимостта от един доставчик трябва да бъде изместена от реалните права на потребителите да избират и контролират доставчиците си, както и условията по договора, подчерта каза още депутатът от ПП.

Ако едно семейство досега е плащало сметка за ток от 180 лева за отопление с климатик и излезе на свободния пазар, ще плаща вече 720 лева, според сметките на Жечо Станков от ГЕРБ. Той акцентира на ангажиментите ни към Брюксел за излизане на битовите потребители на свободния пазар. Затова сега трябвало да кажем на ЕК, че ситуацията се е променила. От ГЕРБ искат и дефиниция на енергийна бедност. Трябва и да се дефинира кои са уязвими потребители. Заложници сте на нещо, което е в ущърб на хората, обърна се той към депутатите. Решението е енергийна ефективност и ВЕИ.

Някои хора ще получат комисионна от батерии, притеснен е обаче Цончо Ганев от "Възраждане". НС почваме да работим, констатира Рамадан Аталай от ДПС. Никой не е очаквал кризата, по думите му. Въпреки че дивидентът от предложението щял да е за Делян Добрев, той настоя всички да го подкрепят. Сега, според него, трябвало да се създаде спокойствие в потребителите и сигурност в енергийната система. Трябвало да се отложи излизането на свободния пазар, докато премине кризата.

В крайна сметка мнозинството одобри предложението на Делян Добрев за подкрепа на битовите потребители. 172 гласуваха "за", 22 бяха "въздържал се".

В проекта на решение се предвижда още да се възложи на Министерски съвет да предприеме необходимите действия, в т.ч. свързани с изменения в Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България, с които да гарантира, че пълната либерализация на пазара на електрическа енергия за крайните битови клиенти ще се осъществи след 31.12.2025 г. Следващата идея на проекта на решение е Министерският съвет, чрез министъра на енергетиката в срок до 30.11.2022г. да уведоми Народното събрание за предприетите действия.