Пробите, взети от стадото във Велинград, където са регистрирани случаи на чума, са изпратени към лабораторията във френският град Монпелие, съобщиха от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ).
Ръководството на БАБХ се среща с Яничка Якимова, адвокат на собствениците на засегнатите стопанства във Велинград.
Преди да отидат в Монпелие, пробите трябва да преминат през Националната референтна лаборатория на България. Това е била и целта на срещата - адвокат Якимова да се увери в това. Пробите вече са изпратени в европейската лаборатория в Монпелие за препотвърждаване на резултатите.
Ръководството на БАБХ припомня, че в съответствие с член 100 от Регламент (ЕС) 2017/625, Националната референтна лаборатория на България е официално определена за изследване на проби, като това е публикувано и в уебсайта на Европейската комисия в секцията за референтни лаборатории на ЕС. В този контекст пробите отиват първо в Националната референтна лаборатория, след което се изпращат в лабораторията в Монпелие, която е референтна за целия Европейски съюз.
Изпълнителният директор на БАБХ Светлозар Патарински подчерта, че единствено националните референтни лаборатории на държавите-членки на ЕС имат право да изпращат проби за потвърждение в Монпелие. Ръководството на БАБХ увери, че агенцията ще продължи да следва стриктно всички изисквания на европейското и националното законодателство в процеса на изследване на заболяването.
Нова телевизия информира, че собствениците на заразените стада отказват да дадат трета проба от животните. Те не са допуснали и екипите, дошлли по обед се да дезинфекцират входа по пътя към фермата. Според животновъдите тази мярка е излишна, закъсняла и ненужна.
Собственикът на фермата е категоричен, че няма как стадото му да е болно. Според него има белези, които показват, че то е здраво, като тази сутрин дори са се родили малки агънца. Фермерът не е съгласен да бъде направена трета проба, защото се съмнява, че стадото може да бъде умишлено заразено по време на вземането ѝ. "Ако вземат трета проба, ще ги убият. Ще пуснат някакво вещество, има подобни, като кърлеж. Пускат ги, това нещо се движи като бацил, влиза в животите и ще ги уморят. Аз не разрешавам. Ако започнат със сила да влизат във фермата, трябва да убият първо мен, тогава да им разрешат да вземат проба. Ако са били болни тези овце, до сега половината щяха да са починали", коментира Георги Илиев.
shtimpo
на 04.12.2024 в 16:45:06 #1“единствено националните референтни лаборатории на държавите-членки на ЕС имат право да изпращат проби за потвърждение в Монпелие” Никаква мошенгия не може да произлезе от тъз схема, ша знаш…