"Недопустимо е историята да се подменя заради геополитически интереси". Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова по време на конференцията, която се провежда днес в НДК. Международен форум за кирилицата "... И ний сме дали нещо на света". там тя съобщи, че се предвижда да бъде на всеки две години.

Йотова визира "личности от нашата история". От уважение към историята няма да споменавам авторите на подобни лъжи, каза вицепрезидентът. Тя се обърна към присъстващите на форума, които са допринесли с научни открития и ги призова да не се "забулва писмеността, създадена от българите".

Йотова коментира и преподаването на български език в чужбина - в 39 катедри. За нея това е малко, вицепрезидентът поиска от учените на форума да анализират причините и да доразвият катедрите.

Тя постави акцент и върху "перспективите пред кирилското писмо в дигитална ера и заплашено ли е от изчезване".

На форума се събират известни учени българисти от Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Италия, Литва, Полша и Сърбия, както и български медиевисти. Предвижда се да се постави акцент върху българския принос за спасяването на делото на Кирил и Методий и техните ученици, създаването и разпространението на кирилицата в славянския свят.

Изказване имаше и министърът на културата Велислав Минеков. Министерството на културата подкрепя усилията ви за утвърждаване на българския език по света, каза Минеков.

По време на форума бе пуснато видеообръщение на президента Румен Радев. "Днес кирилицата не е достояние единствено на българския народ. Тръгнали от нашите земи, буквите озаряват много по-широко духовно пространство и обедняват стотици милиони хора. Кирилицата изгражда мостове и свързва светове. Не може да говорим за кирилицата, без да отчетем приноса на светите братя Кирил и Методий и техните ученици, на българските владетели и духовници, приели за своя мисия да бъдат покровител на нашата азбука", заяви президентът.

Радев призова българите да сме призвани да бъдем пазители на кирилицата чрез грижа за грамотността и утвърждаване на историческите факти за кирилицата.

Поздравление имаше и от патриарх Неофит: "Идентичността е един от проблемите в днешната съвременност. Опитите за размиването ѝ в духовно и културно отношение довеждат до болезнени процеси, които нанасят дълбоки рани сред обществото", отбеляза епископ Поликарп, представяйки поздравлението.

Той посочи, че днес все по-често ставаме свидетели на тенденциозно загърбване на кирилицата и използване на латиницата, като средство за общуване. Поликарп призова да се насърчава използването на славянската азбука.

Днес, подобно на времето на Светите братя, се нуждаем от пазители и продължители на тяхното дело, каза още Поликарп.