България предпочита да не се обвързва с неофициалната номинация на Жозе Мануел Барозу за следващ мандат начело на ЕК.
Това заяви вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин, който участва в редовното заседание на Съвета "Общи въпроси и външни отношения" на ЕС в Люксембург.

Темата не фигурира в официалния им дневен ред, но министрите са сверили позициите си преди решаващата среща на върха в края на седмицата, където се очаква да се вземе решение по въпроса.

България се подреди в групата страни начело с Франция и Германия, които искат да не се избързва с формалната номинация на Жозе Барозу за втори мандат преди да е ясна съдбата на Лисабонския договор. Тя зависи от очаквания втори референдум през октомври. Ивайло Калфин не отрече, че това ще забави целия процес по сформиране на новата Европейска комисия.

„Разбираеми са аргументите, затова ще трябва максимално бързо да се избере председател на ЕК. Те са по-скоро в политическата сфера. Юридическият проблем обаче, мисля, че е достатъчно важен и не би трябвало в никакъв случай да се подценява, защото това поставя под съмнение въобще способността на следващата комисия да си върши работата", посочи вицепремиерът.

"Това може да доведе до изцяло оспорване на цялата комисия. Според мен изясняването на юридическия проблем е много важно условие, което България, както и много други страни, ще следи то да се случи", коментира Калфин.

Ивайло Калфин:
Според мен г-жа Кунева беше много успешен еврокомисар, но се притеснявам, когато не се обсъждат алтернативи и се смята, че някой е роден за даден пост.

Другото, което подчерта българският дипломат №1 е, че страната ни, също като Франция и Германия, смята за важни не само името, но и програмата и ангажиментите, които ще поеме следващият председател на ЕК. Така в късната есен е най-вероятно и да излезе въпросът кой ще е следващият еврокомисар от България, смята Ивайло Калфин. За това, по думите му, решението ще трябва да вземе следващото правителство.

„Според мен г-жа Кунева беше много успешен еврокомисар, но се притеснявам, когато не се обсъждат алтернативи и се смята, че някой е роден за даден пост", коментира Калфин като отказа да потвърди или отрече дали вижда своето име сред алтернативите, които трябва да бъдат обсъдени.

На сесията "Общи въпроси" министрите обсъдиха проекта за заключения на заседанието на Европейския съвет на 18 и 19 юни в Брюксел. Основните дискусии бяха по институционални въпроси, по финансовата, икономическата и социалната обстановка, по енергетиката и промените в климата, нелегалната миграция.

В областта на икономическите и социалните въпроси бе обсъдено създаването на всеобхватна европейска архитектура за финансов надзор, както и приемането на спешни мерки за възстановяване на фискалната и финансова дисциплина.

Министрите се обединиха около становището, че борбата с безработицата остава приоритет за ЕС. В този смисъл документът на Европейската комисия за споделения ангажимент на държавите-членове за запазване на заетостта и създаване на нови работни места бе преценен като добра основа за съвместни действия срещу безработицата.

На сесията "Външни отношения" министрите обсъдиха обстановката в Близкия Изток, Куба, Западните Балкани и Бирма (Мианмар). Решено бе да се продължи с една година мандатът на операцията на ЕС "Аталанта" за военно патрулиране в Аденския залив.

Министрите приеха съвместно заявление на ЕС, неговите държави-членки и САЩ относно затварянето на центъра за задържане в Гуантанамо и за сътрудничество в борбата с тероризма. Министрите на външните работи стигнаха до общо заключение и относно изборния процес в Иран и правата на гражданите за свободна волеизява.