Приемам изборите за честни. Това заяви Калин Стоянов, бивш вътрешен министър, а сега депутат от ДПС-Ново начало, в студиото на БТВ.
По думите му на всички избори е имало нарушения, а относно журналистическите разследвания по този повод и специално за записа, в който се чува "на Краси му трябват 300" (като тези 300 с за ДПС-НН) Стоянов смята, че не можело на базата на клипчета изборите да се обявяват за нечестни и да се поставя под въпрос резултатът на ДПС-НН, като той категорично заяви, че за него е легитимен резулататът на ДПС-Ново начало за страната.
На въпрос дали е фалшив резултатът във въпросната секция със записа Калин Стоянов не отговори, понеже не бил той човекът, който да казва такова нещо и посочи, че трябвало да има проверка.
Бившият вътрешен министър коментира и липсващата покана на президента Румен Радев към ДПС-Ново начало за консултации, като каза, че държавният глава за пореден път погазвал Конституцията на България.
Депутатът от ДПС-Ново начало каза, че премиер не може да поиска ареста на някого и ако той е бил вътрешен министър, не би изпълнил такава заповед. Това той коментира по повод искания имунитет на Кирил Петков поради ареста на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севдалина Арнаудова и за изтеклите показания на двама полицаи.
По думите на Стоянов изтеклите показания не пречат на разследването и уточни, че това не е класифицирана информация. За него са внушения твърденията, че това искане идва заради законопроекта на ПП-ДБ за промени в Закона за съдебната власт, с които този ВСС да не може да избере Борислав Сарафов за главен прокурор.
Санитарният кордон за Стоянов е една измислица. Той не каза дали според него ще се сформира мнозинство в това Народно събрание, но посочи, че ДПС-Ново начало е готова за избори, "както нашият лидер (Делян Пеевски) вече каза", като ДПС-НН е партия, която може да надгражда резултата си, по думите на Стоянов.
Изтеклите показания по делото срещу Кирил Петков за ареста на Борисов, Арнаудова и Горанов са публикувани от БТВ и Епицентър. Публикуваните показания са на директора на НАП Румен Спецов, началника на НСО Емил Тонев и полицаи, които са участвали в арестите. Разпитите са събирани между март 2023 и ноември 2024 г. В Епицентър се виждат показанията и на Цветан Йоцов, полицаят, който е трябвало да арестува Борисов, Ваня Георгиева - отдел "Разследване" в МВР, и заместника ѝ Божидар Савов, които при БТВ липсват като имена.
Според твърденията на Йоцов, Георгиева и Божидар Савов, публикувани от Епицентър, предложението на Георгиева да се действа по законовия ред с образуване на досъдебно производство от следовател, не е получило отговор от Петков и присъстващия в кабинета Бойко Рашков. Цветан Йоцов е разказал, че е получил нареждания от "началници и служители около премиера" да арестува Бойко Борисов и да го извади от къщата му с белезници, но той отказал, понеже нямал основания за това. Такива нареждания са идвали и от страна на Бойко Рашков. Той твърди, че е получил обаждане от бившия зам.-председател на ДАНС Петър Петров, Ангел Дулев от МВР и др.
Разследващият полицай Ваня Георгиева, чиито показания за публикувани от БТВ, на 17 март 2022 година Кирил Петков се срещнал с няколко полицаи от Националната полиция. Настоял да бъде разпитан веднага (не става ясно кой е трябвало да бъде разпитан веднага - бел. ред.). Още тогава имало разговори за претърсвания в домовете на Борисов, Горанов и Арнаудова. По думите на полицайката се е коментирало, че ако действията ще се извършват, следва по принцип да се извършат през светлата част на денонощието, но им е казано да бъдат изпълнени своевременно.
Друг полицай е разказал, че още преди арестите Петков е обсъждал с всички как да започне досъдебното производство, като според този полицай, чието име не е споменато, "Кирил Петков настояваше да се избегне и да се заобиколи прокуратурата и да не се докладва за образуването на това дело и работата по него".
Около часа и половина преди арестите в кабинета на Петков бил извикан началникът на НСО Емил Тонев. Там били Асен Василев, Бойко Рашков и шефът на ДАНС Пламен Тончев.
Според показанията на Тончев Петков му е казал, че от него иска да изчака в кабинета му минута преди да пристигне екипът на полицията на адреса на Бойко Борисов, който ще го задържи, и едва тогава да звънне на охранителите на Борисов, за да ги предупреди за задържането на лидерът на ГЕРБ от полицаите, за да не се допусне инцидент.
Освен това шефът на НСО посочва, че когато полицаите отишли на адреса на Борисов, в кабинета на Петков новината била посрещната с почерпка - извадена е бутилка уиски, Кирил Петков и Асен Василев говорели, че Борисов трябва да бъде изведен с белезници и така да бъде закаран в "Национална полиция". Това се потвърждавало и от други показания, пише БТВ. Има твърдения, че в кабинета на съпредседателят на ПП-ДБ, по онова време министър-председател, отишли и други хора, сред които Лена Бориславова. С шефа на НАП Румен Спецов пък се обсъждали адресите на тримата задържани.
Според Епицентър Емил Тонев и Румен Спецов от НАП са извикани да дават показания около месец преди искането на имунитета на Кирил Петков, което всъщност се пада около предсрочните избори на 27 октомври.