Задочен скандал съпътства учредяването в Народното събрание на Национален комитет за честване на 175-годишния юбилей от раждането на Васил Левски.

Избраният за председател на Националния комитет проф. Дойно Дойнов, който е и председател на Общобългарския комитет „Васил Левски", коментира, че сме свидетели на историческа мегаломания, която залива съседни ни страни и каза, че не бива да допускаме гигантомания.

От името на Общобългарския комитет „Васил Левски" изразиха категорично несъгласие с начинанието на Сдружение „Аз обичам България" и община Свиленград за издигане на мегапаметник на Васил Левски.

„Обявеният проект е в разрез не само с досегашните принципни позиции на Общобългарския комитет „Васил Левски", но надскача всичко познато досега у нас с грандоманията си - мащабът е в разрез и с природата, и с нравствеността на обекта - в случая Левски с неговата скромност", се казва в официална позиция на Общобългарския комитет „Васил Левски".
Според комитета явно паметникът не е на мястото си.

„Общобългарският комитет „Васил Левски" се присъединява в изложението на ръководството на СБХ за изясняване на законността на необмисленото начинание и влагане на народни и европейския средства за изграждането му без гарантирани условия и за художествено-естетическите му качества.", се заявява още в позицията на комитета.

Иначе, парламентарният шеф Цецка Цачева коментира, че Левски има място в делника ни, още повече в такава година като настоящата, в която се честват юбилейните 175 години от рождението му.

Цачева е категорична, че размисълът за Левски трябва да ни съпътства през цялата година.
Тя предложи между 6 септември и 22 септември - честванията на Съединението и Независимостта на България, парламентът да проведе Ден на отворените врати с подходяща експозиция за Левски с образователен акцент.

„Тъжно ми е, когато се срещам с учащите младежи, за които името на Левски е не толкова познато, колкото на мен ми се иска да бъде", коментира Цачева.

Учреденият Национален комитет одобри програма за честванията на 175-годишнината от раждането на Васил Левски, която предвижда популяризиране на делото и заветите на Левски и разкриване на европейските и общочовешки измерения на неговите възгледи.
В програмата са включени мероприятия за опазване на културно-историческо наследство, свързани с живота и делото на Левски, обществени и научни прояви, издателска и рекламна дейност, прояви пред българските общности в чужбина. За реализацията на програмата е предвидена и финансова подкрепа от парламента.