Бившият съпредседател на "Продължаваме промяната" Кирил Петков остро разкритикува т.нар. "модел Орбан", като призова в публичния дебат да се говори с факти, а не с "фалшиви опорки". В публикация във Фейсбук той посочи, че през 2024 г. Унгария е на последно място в Европейски съюз по реално индивидуално потребление - ключов показател за жизнения стандарт.
По думите му, въпреки собствените си проблеми, България се представя по-добре от Унгария по този показател, което означава, че българските граждани реално могат да си позволят повече стоки и услуги. Според Петков този факт "разбива фалшивите опорки", с които се защитава управленският модел на унгарския премиер Виктор Орбан.
Кирил Петков акцентира и върху корупцията, като подчерта, че Унгария е най-зле оценяваната държава в ЕС по този показател за трета поредна година. България също има сериозни проблеми, но не е на последно място, което според него показва, че концентрацията на власт и отслабването на институциите не водят до по-добри резултати.
В публикацията си Петков отбелязва, че последиците за Унгария вече са конкретни - загуба на европейски средства и риск от допълнителни финансови санкции заради системни проблеми с върховенството на закона. "България не трябва да копира модел, който прави държавите по-бедни, по-корумпирани и по-изолирани в Европа", заявява той.
Според бившия лидер на "Продължаваме промяната" целта трябва да бъде "силна България в силна Европа", с работещи демократични институции и ясна европейска ориентация, основана на реални резултати, а не на пропаганда. В този контекст той настоява за ясно скъсване с "модела на зависимости и задкулисие", който според него се олицетворява от Бойко Борисов и Делян Пеевски.
Кирил Петков подчерта, че формацията му ще работи единствено с политически сили и партньори, които споделят европейските демократични ценности и водят реална борба с корупцията. "Фалшивите опорки не водят напред. България има нужда от силни институции, не от автократи", заключава той.
USD
CHF
EUR
GBP
projekt
на 22.01.2026 в 09:12:19 #13pr0jekt .................... канадски ТРОЛ номер 1
shtimpo
на 21.01.2026 в 12:14:49 #12К’ъв тоз “модел Орбан”, бре Кирчо? Подробности - нЕма. Да вземем да ти викаме Кирчо “ехото”, а? Каквото критикува Урсулът, същото плюеш и ти. Желателно е самостоятелното мислене да отсъства от българската политическа арена, тъй ли Кир?
oxoo
на 21.01.2026 в 11:49:04 #11Мита за еврото бързо ще се срине,както и за инвистициите които ще завалят,няма кой да работи,няма кой да го научи на това,ето,идват и си тръгват,с вериги магазини и ай ти специалисти икономика и БВП не се правят,огледайте са настрани,защо всичко работи,какво им пречи еврото,но работят и валутните разлики не са никакъв проблем,така е и по целият свят,така че,каквото и да уеднаквим няма да се изравним със стандарта на западните ни"съюзници"!
Forrest Gump
на 21.01.2026 в 11:36:39 #10Кирил Петков акцентира и върху корупцията, като подчерта, че Унгария е най-зле оценяваната държава в ЕС по този показател за трета поредна година
Този го изритаха от собствената му партия (мелодрамата с оставката му беше само за парлама), и сега ни обяснява, че Шиши и Тиквата са по-малко корумпета от унгарците
Ма то бройлера кълве на всичко, даже и на гoвнa
pr0jekt
на 21.01.2026 в 11:20:34 #9в най-долнопробните магазини на морето надписите бяха на руски. руснаците харчеха пари за боклуци. когато си тръгнаха и останахме само на нормални туристи се оказа че не харчат пари за боклуци. най много някое магнитче. не ходят по ресторанти с чалга, не купуват боклуци. България е известна като евтина туристическа дестинация. та и Унгария. това че гледам някакви помии по телевизията....не означава че знам нещо. отидете и вижте, аз само повтарям опорки. аз бях в Унгария преди 2 години. бях на помощи там. ами зле си живеят хората. по-нисък БВП, по-ниски доходи, корупция....храната им е хубава, а не като руската. а за какво Унгария е обвинявана....за какво - че назначава диктатори и че го лапа на Паткан. това е. това е най големия грях. в България приемат еврото и всичко е наред. по-добре сме от Унгария, всичко е точно защото тук има евро
dimitar-dimitrov-Lr8W7Yy2
на 21.01.2026 в 11:13:16 #8Много се напъва Кирето ама идете в един малък град в Унгария и сравнете уредбата с който и да е малък град в България. Изобщо не изглежда да живеят по-бедно, да не казвам че всичко е по-чисто и по-организирано в сравнение с нашата цигания.
projekt
на 21.01.2026 в 10:46:08 #7в почти всички магазини на морето надписите бяха на руски. руснаците харчеха пари. когато си тръгнаха и останахме само на 'западните туристи" се оказа че не харчат нищо извън платената почивка. най много някое магнтче. не ходят по ресторанти, не купуват нищо. само алкохол и проститутки. това са страничните им разходи. България е известна като евтина туристическа дестинация. та и Унгария. това че гледаме някакви новини по БТВ или НОВА....не означава че е истина. отидете и вижте. аз бях в Унгария преди 2 години. бяха на формула 1 там. ами добре си живеят хората. чисто, подредено, инфраструктура....храната им е хубава, а не като нашата. а за какво Унгария е обвинявана....за какво - че забранява "прайдове" и че изгони Отворено общество. това е. това е най големия грях. в България провеждаме София прайд и всичко е наред. най корумпирани сме в Европа, но всичко е точно защото тук има София прайд
ivaylo-mladenov
на 21.01.2026 в 10:43:50 #6Брей каква брада
projekt
на 21.01.2026 в 10:41:32 #5логиката на демократа е много лесна и смешна. ако сметките в "запада" са 200 евро или 200 долара, а в Русия са 100 долара или 100 евро, то значи европееце е 2 пъти по богат защото може да си позволи да плаща 2 пъти повече разходи. само че преди години когато руснаците идваха по родното черноморие, в по
Ачката
на 21.01.2026 в 10:31:13 #4Що за държава е това, ако тя е богата, а гражданите бедни. Нещо като Русия може би, която харчи баснословни пари за да оръжия за убиване и разрушения, но болшинството й граждани са бедни ------------------------------------------ Погледни бюджетът на САЩ!!!
САЩ харчи повече от всички държави в топ 10 за война взети заедно. Като пропорция БВП/разходи за война те са преди руснаци, китайци, французи......
Ачката
на 21.01.2026 в 10:28:35 #3Що за държава е това, ако тя е богата, а гражданите бедни. ----------------------------- Чии граждани са по-бедни? - Американеца, французина, шведа които живеят под наем и потребяват 4 пъти повече от средния българин и 5 пъти повече от средностатистическия руснак, или.....последните 2-ма, които имат по 2 собствени жилища за по 100 000 евро всяко? А коя държава е по-богата? - онази, която има 38 трлн. $ дълг, или онази с 50 млрд дълг? Това Е критерий, но не е основният. Потреблението като начин на живот на Запад е превърнато в свръх потребление. Измисля се, купува се и се потрябяват доста ненужни неща, докато на изток винаги се е мислело първо за най-важните неща - да имаш собствено жилище, домът ти е да е отопляем и то на достъпна цена , да получиш добро образование на разумна цена......и т.н.
BGanio
на 21.01.2026 в 09:38:48 #2Тъй, тъй, защото държавата съществува заради хората, е не те заради нея. Как да го обясня по-просто? Що за държава е това, ако тя е богата, а гражданите бедни. Нещо като Русия може би, която харчи баснословни пари за да оръжия за убиване и разрушения, но болшинството й граждани са бедни. И затова сега ходят на война - за много пари.
Ачката
на 21.01.2026 в 09:23:40 #1В публикация във Фейсбук той посочи, че през 2024 г. Унгария е на последно място в Европейски съюз по реално индивидуално потребление - ключов показател за жизнения стандарт. ---------------------------------------
Колкото повече потребяваш, толкова по-богата е държавата ти, тъй ли Кире?