Скандалът с ПГ на МЕЧ по-скоро беше продуциран с цел да се дестабилизира Народното събрание и това няма да е последното подобно усилие. Това заяви в предаването "Панорама" по БНТ председателят на Народното събрание Наталия Киселова.
Още миналата сряда е станало ясно, че народните представители от ПГ на МЕЧ са 9. Тя е категорична, че е взела самостоятелно решението и не се страхува.
"Правилникът не дава срок да бъде попълнена групата, но въпросът за празнотата беше коментиран и мисля, че го решихме по бърз и справедлив начин. Това е урок за всички. Аз си взимам поука, че може би усилията ми трябваше да бъдат много по-големи, много по-интензивни разговори, а не в рамките на три последователни дни и да решаваме въпросите вътре в събранието, а не да изнасяме въпросите навън", коментира Киселова.
"Аз проведох два телефонни разговора с г-н Василев по този въпрос и отделно имаме разгори в председателския съвет. Той каза, че има разговор от 43 секунди, разговорите ни са по-дълги. Но какво печелим ако общуваме по този начин и се заплашваме. Не се страхувам, но това са разговори, които не бива да допускаме да се водят. Не се страхувам и това което очаквам е с всеки народен представител да разговарям като с колеги с обща кауза, а тя е да продължим да работим, въпреки че имаме различия", заяви председателят на НС.
Отрече и да и е оказван натиск.
"Ако имаше натиск, дали щях да чакам до петък, или щях да го направя още в сряда", попита тя.
"Три парламентарни групи са сключили споразумение и към тях има подкрепа на четвърта парламентарна група. Това е формат, който малко се разклати с влизането на 9-тата парламентарна група, усилията обаче са НС да продължи да работи и мисля, че разговорите, сътрудничеството, доколкото е възможно с парламентарни групи, които не подкрепят правителството е да може всяка една да повдигне тема, която счита за важна.", каза още тя.
Тя коментира и скандала с българския европрокурор Теодора Георгиева. Трябва да се създат условия за работа на хората на подобни позиции, така че да не се притесняват за себе си и близките си.
"Госпожа европейският прокурор не знам дали е най-добрият начин да дава интервюта. Сигурно по този начин привлича вниманието и казва "има проблем". Само, че журналистите и медиите са хората и субектите, които фокусират, но не дават решения. Решенията трябва да минат през държавните органи. След като има от една страна проблем, а от друга страна отстраняваме, как да подходим, така че България да не е лошият пример в рамките на функциониращата европейска прокуратура. Защото целта е да се бранят финансовите интереси на ЕС. Това не е добре и за държавата", обясни Киселова.
Българският европейски прокурор Теодора Георгиева е временно отстранена. Това съобщиха по-рано от Европейската прокуратура. До това развитие се стигна, след като Европрокуратурата започна административно разследване за евентуални нарушения, извършени от Георгиева.
От Европейската прокуратура не посочиха причините за започналото разследване. Името на Георгиева се появи в две писма до български медии, подписани от издирвания бивш следовател Петьо Петров - Еврото. В тях се съдържат два видеозаписа. Твърди се, че и двата са от среща на Петров с Теодора Георгиева в частния клуб "Осемте джуджета".
Името на Георгиева беше намесено и в скандал и с изпратените до медиите записи на разговор, за който се твърди, че е между нея и издирвания бивш следовател Петьо Петров - Пепи Еврото в неговия импровизиран офис в ресторант "Осемте джуджета".
Без дебати депутатите разгледаха и приеха два проекта на решения на парламентарните групи на МЕЧ и "Величие" да излъчат заместник-председатели на 51-ото Народно събрание.