Най-важният индикатор за изход от кризата е заетостта, а не безработицата. Това заяви Пламен Димитров, зам.-председател на КНСБ по време на организираната от президента Първанов дискусия „Заетост в условията на криза и предизвикателствата на новия растеж".

Намаляването на безработицата, според него, не е резултат от стабилизиране на устойчивостта на икономиката, а е резултат от активните усилия за стабилизиране на пазара на труда на социалните партньори.

Над 55% домакинства са засегнати от кризата, информира Пламен Димитров. Данните са на Световната банка. 52% от българите заявяват, че в голяма степен бедността се е увеличила при тях или техни познати.

25% от населението няма никакви спестявания, а около  8% са намалили драстично средствата за образование на децата си, съобщи Димитров.

В Европа се говори как да бъдат стимулирани зелените инвестиции, според зам.-президента на КНСБ.

 Евросъюза е спасил 5 млн. работни места в резултат на фискалните мерки, които предприела общността. Загубени обаче са 10 000 работни места в ЕС в резултат на икономическата криза, по данни на Пламен Димитров.

Заетостта, която имаме през 2010 година ни връща 4 години назад, коментира от своя страна лидерът на НДСВ и бивш социален министър Христина Христова.

По думите й заетостта, която имаме през 2010 е такава, каквато сме имали през 2006. Този факт сам по себе си е много тревожен, категорична е тя.

Засилват се регионалните различия, алармира Христова. Цели отрасли в дадени региони загиват, като най-трагично е положението в Търговище, Монтана, Смолян. Кризата най-силно се отразява върху младите и върху ниско образовани хора.

По думите й са се появили нов вид безработни - кризисни безработни. Това са хората, които са лишени от работа заради това, че техният работодател няма средства за заплати и за осъществяване на дейността си. Трябва да се спасят човешките ресурс  и по време на криза, изтъкна председателят на НДСВ.

Спешно трябва да се направи нов анализ на пазара на труда, подчерта още Христова.