Вицепремиерът Меглена Кунева е обнадеждена за готвения от нея Антикорупционен закон. Днес при премиера било проведено оперативно заседание по закона, изготвен от нея.
Кунева изтъкна, че трябва да има отчетлива политическа подкрепа от кабинета за Закона за антикорупцията. "Доста съм обнадеждена след това оперативно заседание, че ще направим закона, не както някои се опасяваха да е по-слаб, а ще го направим още по-силен“, коментира тя.
Припомняме, в рамките на предишната пленарна сесия депутатите отхвърлиха внесения тогава от Кунева антикорупционен закон.
„Смятам, че това, което се случва след приемането на доклада от Европейската комисия за България помага да се консолидираме в една посока“, изтъкна вицепремиерът. Тя допълни, че посоката е свързана с много бързи, много дълбоки и много стриктни мерки, не на хартия, а такива, които могат да бъдат бързо приложени, за да се промени ситуацията с корупцията по високите етажи.
Вече имало отговори на въпроси, които по-рано не били подготвени, стана ясно от думите й.
Тя даде пример за анонимните сигнали, които станаха причина законът да не бъде подкрепен от парламента. "Намерили сме едно много добро решение на въпроса с премиера", увери Кунева. И допълни, че "сигналите ще са такива, които имат доказателства и такава, които нямат".
Фокусът щял да е върху съдържанието, което те предлагат, а не върху това дали сигналът е подписан или не е подписан. Идентична практика имало в Европейската комисия. Там се интересуват дали един сигнал има някакъв документ, или друго доказателство, което дава основание да се започне предварителна проверка и след това вече да се стигне до същностна проверка и решение от съответния орган.
"Препотвърдихме неща, за които аз много настоявах, а именно - декларирането на вещи, които са под наем и какъв е договорът за наем както движими, така и недвижими", посочи Кунева.
Премиерът Борисов обърнал специално внимание на това, че трябвало и военните да бъдат част от лицата, обект на проверки. "Нямам още текст, който да разпространя, но имаме ясни очертания на амбицията на този закон“, уточни вицепремиерът.
По думите й законът имал висока оценка от европейските ни партньори, затова нямало колебания в качеството му.