"Мисия България" представя приносът на България към световната цивилизация и трябва да продължи и в други континенти.
Това заяви вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева по време на пресконференция, на която бяха отчетени резултатите от обиколката на проф. Николай Овчаров и проф. Пламен Павлов в 10 държави от два континента - Европа и Азия.
По време на обиколката двамата професори представиха културно-историческото наследство на страната ни и акцентираха върху нейния принос в световното културно наследство с утвърждаването и разпространението на кирилицата.
Идеята за мисията е на проф. Овчаров. Зад нея застана Министерство на външните работи. Министър Захариева заяви, че това, което се обмисля е всяка година, съобразно възможностите на комуникационната стратегия на министерството, да бъдат включвани и нови градове, в които да бъде популяризирано културно-историческото наследство на България. Предстои като част от мисията да бъде открит паметник на кирилицата в Русия.
Външно е похарчило за обиколката 33 хиляди лева. Захариева е категорична, че мисията трябва да продължи и в останалите държави членки на ЕС.
"Приносът на България за световната цивилизация трябва да се представи и в другите континенти", каза още външният ни министър.
Проф. Пламен Павлов оцени мисията като добронамерена стъпка за отваряне към света. "Навсякъде приемът беше изключително радушен. Имаше достатъчно отразяване от чужди медии, включително китайската национална телевизия и национално радио. Този път дава добри резултати и би следвало да бъде продължен по определен начин", категоричен е и проф. Павлов.
Министър Захариева коментира още, че комуникационната стратегия трябва да бъде насочена към позитивното представяне на България. "Много добри културни събития се организираха до края на това председателство. Разбира се предстоят още. Така, че ще продължим с тази мисия".
Захариева каза още, че и двамата професори са "много добри разказвачи на нашата история", така че да бъде интересна и то не само за научните среди, но и общодостъпна за обикновения слушател.
"Много пъти, когато споделям с мои колеги, че сме на трето място по културно-историческо наследство, установявам, че много голяма част от тях знаят, но има и такива, които не знаят, тоест има много какво да работим, за да популяризираме този факт за България", призна Захариева и изтъкна, че понякога едно туристическо посещение води до привличане на нови инвестиции.
По думите й културни посланици и мисионери на България са всички български спортисти, писатели, художници, общностите на българските училища зад граница, които са и приоритет в работата на правителството.
Първият ни дипломат благодари и на двамата мисионери - професорите Овчаров и Павлов, които през тези няколко месеца представиха пред многобройна аудитория от студенти, българи, живеещи в чужбина, преподаватели, музейни работници, дипломати и чужденци това, което е дала България на европейската и световна цивилизация с лекции и снимки.
"Бяха истински културни посланици, исторически и образователни посланици, които успяха в десет държави да представят българската история и култура", обърна се министър Захариева към проф. Овчаров и проф. Павлов.
"Мисия България" обхвана държавите Молдова, Русия, Армения, Гърция, Кипър, Словения, Словакия, Унгария, Белгия, Китай.