Министърът на отбраната Аню Ангелов предлага варианти за преодоляване на президентското вето на Закона за отбраната и въоръжените сили.

Ангелов каза, че не би могъл да отправя препоръки към депутатите как да се произнесат по ветото, но посочи, че министерството на отбраната има решения и варианти и в единия, и в другия случай.

Припомняме, след среща с премиера Борисов президентът Георги Първанов наложи вето върху законите за отбраната и събранията, митингите и манифестациите.

Мотивите на Първанов са заради намалените правомощия на държавния глава като Върховен главнокомандващ, а именно, че началникът на армията не му е подчинен, решението на депутатите при съкращение военният да получава обезщетението си разсрочено, както и невъзможността да закупува жилище.

След изслушване в парламентарната външна комисия Аню Ангелов изтъкна пред журналисти, че няма нищо драматично в оспорванията на президента.

Подчинеността е включена, ако се касае за военно време, а за мирно време функциите на президента по отношение на отбраната са в следствие от предложения на МС", посочи Ангелов.

За изплащането на обезщетенията министърът поясни, че връщането на стария текст би довело до много затруднения при сегашните ограничени финансови възможности.

Според него има няколко варианта за решаване на проблема. Би могло да се остави с акт на министъра на отбраната да се определя реда и начина на изплащане, смята Ангелов.
Не става въпрос въобще за години, а за едно отлагане във времето до 6 месеца", поясни той.

Министърът конкретизира, че може на военнослужещия до 6 месеца да му се плаща по една заплата от обезщетението, все едно не е напуснал армията, или да му се дадат наведнъж 4 заплати т.е. 20% от обезщетението, с които да посрещне нуждите си докато получи до 6 месеца остатъка.

Очаквам подкрепа и от депутати от други парламентарни групи, които имат държавнически подход към въпроса", каза Ангелов.
За решаването на жилищният въпрос според министъра вариантът е много лесен - с добавка в закона за държавната собственост.

Кой знае защо военнослужещият е поставен в дискриминационно положение по отношение на останалите служители. Например служителите на МВР имат право по закона за държавната собственост да купуват жилища след 3 г. стаж, а на военнослужещите им се искат 15 години", поясни Ангелов.

Според него с добавка в чл. 46, ал. 2 на Закона за държавната собсвеност на текста: „Това да важи и за военнослужещите", проблемът ще бъде разрешен.

Ангелов е категоричен, че министерството на отбраната няма да купува жилища, за да ги продава, което би било работа на брокерска къща.
Тази година само ще бъдат довършени започнатите процедури през 2009, 2008 и 2006 г.