Мощна бизнес делегация доведе японският премиер Шиндзо Абе в България. Констатацията бе направена от домакина на високопоставената визита Бойко Борисов. Това е първо посещение на японски министър-председател у нас.
България и Япония са две приятелски държави, отчете Шиндзо Абе. Двете държави споделяли общи ценности, по думите му. Двамата премиери обсъдили сигурността в югоизточна Азия. Япония подкрепа силно сплотена Европа, каза още японският министър-председател. Оценява високо нашия приоритет за интеграция на Западните Балкани в ЕС.
Шиндзо Абе очаква чрез сътрудничеството в България да продължи сътрудничеството в целия регион. Той очаква навлизането на японски компании у нас. Иска да продължи сътрудничеството между двете държави в редица икономически сфери. Ще задълбочим взаимния обмен в редица сфери.
Оцени и уменията на Бойко Борисов в карате като припомни, че през 2020 страната му ще е домакин на олимпийските и параолимпийски игри. На тях за пръв път карате ще е олимпийска дисциплина и не пропусна да отбележи, че Борисов владее този спорт.
От своя страна българският министър-председател осъди поведението на Северна Корея. Всички проблеми трябва д се решават мирно, на масата на преговорите, отчете той. Борисов обеща за бързо финализиране на преговори между ЕС и Япония, защото това било от изключителна полза за бизнеса. Премиерът изтъкна, че до преди година малко се е чувало за Западни Балкани,докато темата не е приоритизирана от нашето европредседателство.
В срещи за Западните Балкани ще участва Япония, интерес има и от саудитския принц. Премиерът подчерта приятелските отношения между България и Япония и остана доволен, че японските бизнес лидери са днес у нас на посещение. Той очаква големи инвестиции да произлязат от тази визита, както в България, така и в региона.
Борисов изпрати поздрави на японския император. На входа на Европа между Азия и Стария континент Япония имала приятел в наше лице, по думите му.
Equinox
на 14.01.2018 в 20:55:14 #2Това е много добро събитие за България и е желателно във форума да не се изливат традиционните простотии като #2. Едно време големите ЕИМ не позволяваха на операторите да пишат глупости. В Западна Германия например една IBM 360 не понасяше конкретна операторка и й изчука на пишещата машина: Ganz dumm! Sind Sie noch Da?! (Съвсем глупаво. Тука ли сте още?). Япония ... Чудно място, чудни хора. През 60-те вече бяха превъзмогнали поражението и окупацията и станаха суперикономика. Имаше момент на гордост: България продава на Япония (представете си!) грамадни кофи за багери. От суперстомана, гордостта на Кремиковци. Японците направиха от тях няколко милиона ножчета за бръснене. Ние изкопахме рудата, транспортирахме я, претопихме я и я поднесохме във вид на чиста стомана на далечната страна. По-късно голяма бизнес-делегация начело с много важен човек (дали не беше Бай Тошо? - не помня) отиде в Япония за да открие нашия павилион на световното изложение и да хвърли едно око на някои авангардни фирми. Цял ден любезен малък човек показва чудесата на роботизиран завод за домашни електроуреди, в който няма един жив работник. На входа още по-любезен робот извадил сабя и пуснал въртящ се пумпал върху острието й с точност до милимикрон. Вечерта нашите тръгват да си направят банкет и поканили любезния човек да ги придружи, за наша сметка. Началникът му твърде любезно отказва: "Нашият човек беше с вас 5 часа. Сега ще си ги отработи." Цяла България се смя една седмица. Чудни работи, непостижими за нас. Но и едни американци си изпатиха. В голяма US автомобилна фирма идва японска делегация да преговаря за съвместно производство. Както е редът, посещават и завода. Кола след кола се движат по конвейера, всичко е ОК, но изведнъж един японец вади лупа с фенерче и плонжира под най-близката кола. Става, изтупва се и казва нещо на началника си. Японската делегация прекратява разговорите: "Господа, невидимите за клиента части на вашите коли не са боядисани. Не можете да изпълните нашите критерии." Та с японците - внимателно.
stanimir-jakalov
на 14.01.2018 в 18:48:58 #1Това не е благосклонностт това е усмивка по лицето на чудото наречено земя.