Морските течния устойчиво задържат нефтените замърсявания в Керченския пролив. Това съобщават от Министерството на околната среда и водите (МОСВ). От ведомството успокояват, че няма опасност българската акватория на Черно море да бъде засегната.

Последните данни не показват чувствително изменение на обстановката, предизвикана от петролните разливи в Керченския проток. Районът на инцидента е облетян от сателита Sentinel-1. В резултат от анализа на сателитните данни се наблюдава нефтен разлив с дължина около 7,5 км пред пристанището на град Волна, намиращо се на 656 км от българския бряг.

Предстои на 19 декември акваторията на инцидента ще бъде облетяна отново от сателита Sentinel-1. Новопостъпилите данни ще бъдат съпоставени с докладваните днес.

Снимка 696235

Източник: МОСВ

Прогнозата на Черноморския център за мониторинг и прогнози показва намаляване на скоростта на теченията в зоната на разлива при запазване на устойчив поток в източна посока със скорост около 30 см/с.

Припомняме, че руски петролен танкер се разцепи по време на силна буря. Друг танкер също изпадна в бедствено положение. След инцидента в Кеченския пролив 11 моряци бяха транспортирани в болница. Като причина за инцидента се посочва лошото време. "Грийнпийс" предупреди за потенциална екокатастрофа в Черно море. Петрол покри десетки километри плажна ивици в Русия.

МОСВ очаква сериозни щети от петролния разлив, но не и за нашето Черноморие

МОСВ очаква сериозни щети от петролния разлив, но не и за нашето Черноморие

Очаква се теченията да пренесат нефтените замърсявания на север