Министерството на културата осигури за Националния институт за недвижимото културно наследство (НИНКН) модерна дигитална техника за документиране на недвижимото културно наследство. Това съобщиха от пресцентъра на МК.

От ведомството посочват, че ще спомогне за по-бързата актуализация на регистъра на недвижимите културни ценности, както и за идентифицирането на нови обекти, които заслужават да бъдат част от културното наследство на страната ни.

Министърът на културата Кръстю Кръстев заяви, че стъпка по стъпка нещата започват да се случват. По думите му вече е осигурен един от най-важните инструменти за работата на НИНКН.

Предвидено е в идните месеци да бъдат цифровизирани първите археологически и архитектурни обекти от национално и световно значение. Заедно с това модерната апаратура ще бъде използвана в следващия етап от Териториалната програма, както и за документирането на археологически резервати и на български недвижими ценности в чужбина.

4-те лазерни скенера, 4-те дрона с оборудване за високоточно панорамно заснемане и картографиране и специализираният софтуер ще пренасят физическите обекти в свръхпрецизни 3D модели в пространството от данни и ще открият нови перспективи за опазването на недвижимото ни културно наследство.

Използването на 3D предизвика истинска революция в проучването и реставрирането на недвижими културни ценности в света. Виртуалните модели осигуряват огромен обем данни за обектите в детайли, които са невидими за окото и за използваната досега техника. Виртуалната и разширената реалност могат да вдъхнат и нов живот на отдавна изчезнали артефакти, за да се използват за образование или културни преживявания.

Дигиталната техника дава още едно голямо предимство на експертите - сега процесът ще трае броени часове, а заснемането ще е с несравнимо по-голям обхват и обем. Това ще позволи на екипите на НИНКН да направят закъснялата с 12 години актуализация на регистъра на недвижимите културни ценности.

Средствата за новата дигитална техника, софтуер, лаптопи и 3 автомобила за екипите, работещи на терен, са осигурени от програмата за капиталови разходи на Министерството на културата. Общата им стойност е около 1,5 млн. лв.

Културното наследство изоставено от държавата, институтът също

Културното наследство изоставено от държавата, институтът също

Около 400 ценни образци изчезват необратимо всяка година