Представители на държавната автомобилна инспекция (ДАИ) да присъстват навсякъде за очакваното застудяване. Това разпореди премиерът в оставка Бойко Борисов по време на днешното заседание на кабинета, става ясно от стенограмата, публикувана от МС.
"Имайте пълна готовност - за тези, които са неразумни и тръгнат в такова време - да имаме готовност съответно да им се окаже помощ и да не бъдат и допуснати в тези трасета, където би могло да има и се очаква силен снеговалеж", каза Борисов и призова и армията да има готовност с тежките машини да оказва съдействие.
"Фактически четвъртък и петък, събота и неделя са почивни дни. След това ще решаваме дали трябва да се продължи още. Специално ДАИ искам да присъства навсякъде, да следят ТИР-овете, защото тези безобразия трябва да престанат", каза Борисов, след като навръх Нова година стотици хора нощуваха в колите си, блокирани от снега, паднал на АМ "Тракия".
Припомняме, по време на снежното изпитание премиерът в оставка Бойко Борисов призова хората, които са заседнали в снега, да бъдат търпеливи.
В своя обичаен стил Борисов нареди на транспортния министър Московски да се свърже с превозвачите. "Да ги предупреди изрично и във всички екипи да се вкарат и ДАИ. Така че, това безобразие искам да го няма следващите дни", каза Борисов.
Ден след като от МВР призоваха хората да не пътуват в края на седмицата, премиерът заяви пред министрите: "Явно, че не можем да кажем на хората да не пътуват", но призова институциите да имат готовност да помагат.
След неговите думи вътрешният министър в оставка Румяна Бъчварова обясни, че всяко едно министерство е задействало мерките за справяне с очакваните снеговалежи. В енергетиката са увеличили двойно екипите при авария с тока, в здравеопазването хоспитализират хората, които са на хемодиализа в момента, военните са в щаба, имат готовност до един час да изпратят военната техника, от транспортното и земеделското също имат готовност да се включат и в подпомагането.
От стенограмата става ясно, че е възложено на областните управители и кметовете на общини да имат готовност да евакуират хора при нужда.
Транспортният министър в оставка Ивайло Московски обяви, че имал заседание с мобилните оператори. "Всички клетки, всички станции днес още ще бъдат проверени батериите и ще бъдат заредени агрегатите с дизелово гориво, където няма, с добавки, за да не замръзва", каза Московски.
Борисов припомни прогнозата на метеоролозите, че се очаква температура от минус 22 градуса и снеговалеж. "При такива минусови температури и нашата техника може да аварира, така че докато мине бурята поне, само в краен случай да се предприемат пътувания", призова още веднъж премиерът в оставка.