Депутатите ще започнат днес работа с промените в Закона за електронния документ и електронния подпис.
С направените предложения се променя режимът на необходимост от потвърждаване получаването на електронно изявление винаги, когато такова е изпратено по електронен път, макар да е възможно страните да уговорят противното.
От една страна се търси уеднаквяване с режима, установен от другите държави членки на Европейския съюз, възприели основните положения на Закона-модел, и от друга - ще се спомогне за преодоляване на опасността от недобросъвестно непотвърждаване получаването на електронното изявление от страна на адресата, когато правните последици от неговото получаване са неблагоприятни за него.
С предложените промени правният режим на електронните подписи се въвежда възможно най-пълно. Законопроектът съдържа легално определение на понятието „квалифициран електронен подпис" и изчерпателно посочва изискванията, на които следва да отговаря удостоверението за квалифициран електронен подпис.
В досегашния режим тези изисквания сериозно се отклоняваха от установените от стандартите реквизити. Така се създаваха пречки за оперативна съвместимост на българските системи при използване на електронни подписи.
Запазено е правилото за признаване по силата на закона на правната стойност на квалифицирания подпис на саморъчен подпис.
Законът е в сила от 2001 г. Страната ни беше една от първите страни, които въведоха нормативна уредба по този въпрос