Парламентарните групи на ГЕРБ и "Атака" внесоха предложение да се закрие бюрото за контрол върху ползването на специалните разузнавателни средства. От ГЕРБ представиха мотивите си на специална пресконференция.

Съпредседателят на ПП ГЕРБ и председател на правната комисия в НС Искра Фидосова представи мотивите за предложенията в закона:

"Смятаме, че имаме достатъчно аргументи и те са изцяло в тази посока, че контролът трябва да се осъществява независимо от изпълнителната власт, тъй като специалните разузнавателни средства са в самата изпълнителна власт и е нелогично самата тя да контролира използването на специалните разузнавателни средства", обобщи Фидосова, цитирана от БТВ.

Това предложение на ГЕРБ и "Атака" беше атакувано от левицата. Ангел Найденов заяви, че това е опит за установяване на политически контрол върху подслушването и заяви, че БСП няма да подкрепи промените в закона.

Бюрото за контрол беше гласувано поименно като състав в края на май т.г. и според управляващите сега не е свършило никаква работа. То беше създадено като независим орган, но с председател бившият зам.министър на правосъдието Бойко Рашков и със силно доминиращо присъствие на предложени от управляващата тогава Тройна коалиция.   

Димитър Лазаров, член на правната комисия в парламента от ПП ГЕРБ, коментира пред БТВ:

"Много ми е странно едно такова политическо изявление от г-н Найденов, че се касае за политически контрол. В интерес на истината до 2008 г., когато беше променен законът и беше създадено това бюро, контрол върху използването на специалните разузнавателни средства прилагаше министърът на вътрешните работи, който беше политическото лице от изпълнителната власт", заяви Лазаров.

"Тук става въпрос за парламентарен контрол от народни представители от всички политически сили. Ще се контролират, както и до сега, процедурите по прилагането, допускането и унищожаването на информация, придобита със специални разузнавателни средства. В тази част няма промяна", допълни той.

"В този закон има една цяла нова глава, което е същественото, всъщност, в изменението на закона и това е регулирането на трансграничното наблюдение, което досега липсваше в нашето законодателство, което струва ми се донякъде е закъсняло с оглед изпълнение на процедурите от българска страна за изискването по присъединяването към Шенген", каза още Лазаров.

Комисията най-вероятно ще бъде създадена на паритетен принцип и ще бъде подкомисия на правната комисия в парламента.