Президентът Росен Плевнелиев размаха пръст на Скопие за манипулирането на историята при откриването на международната конференция за сигурността в Югоизточна Европа в Интер Експо Центъра.
Плевнелиев припомни гостуването на председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу в София и как, посещавайки разкопките, се е убедил, че се грижим за всеки камък и документ, независимо кой го е оставил по нашите земи.
Замразяване преговорите на Македония за ЕС, поиска СДС
„Въпрос на отговорно отношение към следващите поколения и на европейски подход е да запазим и показваме историята такава, каквато е", подчерта Плевнелиев и припомни, че преди дни в Брюксел македонският президент също се е ангажирал с европейски подход по отношение на съседите и историята.
„Остава да видим как Скопие разбира европейския подход на дела, а не на думи. Надявам се най-после политиците в Скопие да разберат, че не могат да влезнат в историята, като манипулират историята", добави Плевнелиев.
Той каза още, че македонците със сигурност ще влезнат в историята, изграждайки модерна, европейска, демократична държава - добър и уважаван съсед от всички в региона.
"Протягаме им ръка за сътрудничество и им пожелаваме успех", добави президентът.
Икономическият просперитет е в основата на сигурността, подчерта държавният глава, откривайки конференцията. Той каза, че се гордее, че е първият български президент, който е приоритизирал енергийната ефективност и енергийната диверсификация и че имаме конкретни резултати.
Според него новото предизвикателство в страните в Югоизточна Европа е спазването на общите правила и стандарти. „Страните ще станат по-сигурни, ако обединят усилия за изграждане на обща инфраструктура за реализация на общи проекти - европейски коридори, ж.п. линии, магистрали, широколентов интернет. Това ще осигури икономическо развитие, устойчив растеж и постигане на широка средна класа и широка мрежа малки и средни предприятия", подчерта Плевнелиев.
Той отбеляза, че установяването на трайна сигурност за страните от Югоизточна Европа минава през членството в НАТО и Европейския съюз и добави, че България винаги е подкрепяла всички страни-кандидатки при условие, че покриват критериите, включително за добросъседски отношения, взаимно зачитане на общата ни история на Балканите и общите ни ценности.
Участниците в конференцията бяха приветствани от американският посланик Джеймс Уорлик. Той спомена трагичния атентат на летище Бургас и коментира, че това показва, че тероризмът удря не само градове като Ню Йорк, Лондон и Мадрид, а навсякъде - дори в България. По думите му за първи път от много години виждаме до някаква степен постигане на мир и стабилност в Черноморския регион и на Балканите.
„Благодаря на българското правителство за важната роял, която то в момента играе и особено на външния министър Николай Младенов", каза Уорлик и изтъкна, че той и правителството са превърнали в свой приоритет установяването на мир и стабилност на Балканите и окуражаването на сътрудничеството в Черноморския регион. Като изключително добро сътрудничество той посочи това между България и Румъния и изтъкна включеното споразумение Air Policing.
Президентът Плевнелиев каза в кулоарите на форума, че посещението на премира, вицепремиера и правителството в Израел е знаково и важно за разследването на атентата в Бургас. Сигурен съм, добави той, че като се върнат в България ще отделят време и трябва да информират обществото докъде е стигнали разследването на атентата.
Помолен да коментира стартиралото изслушване на кандидатите за ВСС, Росен Плевнелиев каза, че това е безпрецедентен подход и че много го одобрява. „Но въпреки това прозрачната процедура сама по себе си не е 100-процентиова гаранция, че най-достойните ще влезнат във ВСС", каза президентът и подчерта, че е изключително важно гражданите да имат доверие на всеки от новите членове на ВСС. Плевнелиев изрази надежда най-достойните да влезнат в състава му.
Помолен да коментира проектозаконите за специалните служби, Плевнелиев каза, че това е голямо постижение на институциите и на парламентарно представените партии. „За първи път пълен консенсус за продължаване на реформите в сектора „Сигурност" и много добър подход - обществено обсъждане и съвместна работа на всички парламентарно представени партии".
Плевнелиев изтъкна и че Съветът за сигурност работи на високи обороти и съобщи, че президентството е обявило дата за обсъждане, на която са поканени НПО, партии, експерти. Той каза още, че в решението на експертите основният мотив е бил как службите да работят по-ефективно.
НСО работят на денонощен режим при много висока натовареност и затова те се предвижда да бъдат военизирана институция. Европейската практика за разузнавателните служби е точно обратната, отбеляза Плевнелиев. Той каза, че са ангажирани немски и английски експерти, за да се гарантира, че нашият закон ще бъде на най-високо европейско ниво.
Zoya
на 11.09.2012 в 20:17:07 #8От мен Президенте - БРАВО !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Hlebarkata
на 11.09.2012 в 19:35:26 #7а навсякъде - дори в България > WTF YOU ARE TALKIN FAT AMERICAN BURGER

amica1
на 11.09.2012 в 16:52:32 #6Не им се връзвайте бре, момчета. Не си слагайте черно на душата. Тях има кой да ги цака. Ей ги албанЯта. Скопците лаят към нас, а са си обърнали дирника към тях. Още малко да ги заглавичкаме и ще упущят коня у ряката. Можем тънко да минем и само сеир да гледаме. И не са ни братя. Въобще.
Балканец
на 11.09.2012 в 15:30:53 #5Проблемът „Македония” се подценява в България. Не знам по каква причина. Дали е плод на тесногръдие и дребни партийни сметки, дали Западът ни притиска да не реагираме? Не знам. Обаче оттатък Вардара вече неколко поколения още от училищната скамейка са нахъсени, че ние, „черните татари”, „циганите от Изток”, они дето жените им се продаваха за по „две црвени”, са душмани - фашисти, които са окупирали неколкократно „македонска” земя и са убивали „македонските патриоти”, в т.ч. и деца (Ваташките младенци). В днешна Македония повсеместно се пропагандира, че Пиринска Македония е техна и че те рано или късно ще я „ослободат” от „бугарскиот окупатор”. Националистически настроения има навсекъде около нас, но в Македония национализмът е държавна политика. Нито един наш съсед нема такива ясно формулирани и изразени териториални претенции към нас, както Македония. Учебниците в македонските училища са извор на възпитание на омраза към всичко българско. Медиите на Македония ежедневно поливат с помия България. Младото поколение в Македония мрази всичко българско. Ние сами си отглеждаме до границите си гнездо на бъдещи много сериозни проблеми. И мълчиме като ...
srong
на 11.09.2012 в 14:02:01 #4Тия малумници от Скопие няма ли кой да връзоми ???
В един македонски сайт писали за "македонски герой" сред тях гледам и името на прадядо ми че се борил против гърци,сърби и българи ??? Писах им ,че съм му праовонук и пратих доказателства ,че бил подофицер в българската армия през първата и балканската войни а те ме изкараха ,че съм български агент и "фалшификувам докумети" .ТАКА ,ЧЕ ДОКАТО СИ КЮТА БОЙКО БОРИСОВ УТРЕ СИГУРНО ТИЯ МАЛУМНИЦИ ЩЕ НИ ПИШАТ ВСИЧКИ ,ЧЕ СМЕ БИЛИ АНТИЧНИ,МИТИЧНИ И Т.Н. МАКЕДОНЦИ
Св
на 11.09.2012 в 13:47:55 #3"Модерна, демократична, европейска държава" - тия работи излязоха от мода, Плевня. Още живеете с въжделенията от комунизма.
Los Angeles 90034
на 11.09.2012 в 13:41:33 #2Скопие няма хуй, има една дребна пишка - Ilianka_Kurvalanka от опит знае. lianka_kurvalanka дъртия проститутняк от сърбо-фиромски произход заработва по 2 лева на свирка по българските магистрали щото албанците в родната й кочина БЮРМ само я ебат без да й плащат... Ние в България сме милостиви дори и към такива дегенерирали пачи като нея та поне й хвърляме некоя стинка да не умре от глад... Но дето се вика "Храни куче да те лае" та така и тая неука шаврантия и тя лае по господарите си дето я хранят. Нека всички дружно да й се изпразним в устенцата на бюрмевата пача.
boris
на 11.09.2012 в 12:30:01 #1Плачът на Македония От връх Пирин планина Отчаян глас се чува - Македония плаче, Ридае и проклина, Европа цела псува: “Проклета и триклета Да бидеш ти, Европо, Блуднице Вавилонска, Кръвнице Македонска”!