Предстои последното заседание на временната парламентарна комисия по въпроса за реституцията на имоти на Симеон Сакскобургготски и неговото семейство.

Комисията трябва да гласува доклада на председателя Пламен Ранчев, в който реституцията се определя като неправомерна.

Припомняме, вчера депутати от тройната коалиция се срещнаха с премиера Сергей Станишев, за да обсъдят казуса с реституцията на царските имоти.
Според някои информации обаче на тази среща е обсъждан вариантът за узаконяване на реституцията на въпросните имоти. 

Последните 2 заседания на комисията не се проведоха заради липса на кворум.
Вчера обаче Пламен Ранчев бе категоричен, че днес ще се проведе заседание на комисията за царските имоти и на него ще бъде гласуван докладът.
Според него е възможно докладът да не бъде оформен като проекторешение, но по думите му при всички случаи ще бъде внесен в Народното събрание.

Припомняме, че с решение на Народното събрание през март тази година бе създадена Временна комисия за установяване отнетото и възстановяване на отнетото имущество на бившите царе Фердинанд и Борис и техните наследници.

Обект на дискусии в комисията бяха 7 „царски имота".

В хода на работа на комисията се оказа, че има редица нередности при реституцията на, имотите на  бившите царе.

Така например липсва подписът на нотариус в нотариалния акт на Врана - атрибут абсолютно задължителен за такъв вид документ.

При дискусиите се формираха 2 групи становища - това на депутатите от НДСВ Борислав Ралчев, Борислав Великов и Минчо Спасов и тази на мнозинството в комисията.

Жълтите депутати защитаваха позицията, че решението на Конституционния съд от 1998 година, с което се обявява за противоконституционен Закона от 1947 година, с който се обявяват за държавна собственост имотите на бившите царе, е достатъчно основание да бъдат върнати на Симеон Сакскобургготски владенията на Фердинанд и Борис III.

Мнозинството в комисията защитаваше противоположната теза.

В доклада си председателят на комисията Пламен Ранчев предлага Народното събрание да приеме закон, който да уреди възстановяването и реда, по който да се осъществи реституцията или да се допълни съществуващият в момента реституционен закон.