"Продължаваме промяната" предлага механизъм за компенсиране на битовите клиенти на природен газ и го внася със задължение Министерски съвет да въведе механизъм на база на количества потребен природен газ за съответния месец с фиксирана сума за MWh.

Размерът да се изчислява като 50% от разликата между цена на обществен доставчик, одобрена от КЕВР за съответния месец, и прогнозната цена на природния газ за първо тримесечие на 2023 г. в размер на 122,58 лв./MWh, като в сумите не е включен ДДС.

От ПП посочват, че внасят предложението си заради неуспеха на министерство на енергетиката да поддържа цените на природния газ за битовите потребители, по-ниски от средните на европейските енергийни борси, както е видно от последното решение на КЕВР. Едновременно с това потребителите са изправени пред трудности заради в пъти по-високите сметки за природен газ, оттам и за топлинна енергия.

Мярката, уверяват от ПП, е в синхрон с европейските мерки в подкрепа на потребителите за справяне с растящите цени, както и с мерките от времето на последното редовно правителство.

В същото време от "Продължаваме промяната" изразяват, че председателят на НС Вежди Рашидов не е допуснал изслушването на министъра на енергетиката в зала по повод договора с Турция. Миналата седмица от ПП поискаха свикване на извънредно заседание по темата заради съмнения, че се връщат доставките на газ от "Газпром".

"За нас е необяснимо отхвърлянето на искането ни за изслушване на министър Христов, когато то цели изясняване на параметрите, обхвата, условията и целите на 13-годишното газово споразумение с турската компания "Боташ", сключено от "Булгаргаз", вместо от системния газов оператор "Булгартрансгаз", което касае стратегическа за националната ни сигурност област."

От "Продължаваме промяната" все още очакват от министър Христов и информация за сключени договори за доставка на природен газ от служебното правителство в периода 02.08.22 - 03.01.22 г. - контрагенти, количества, тръжни процедури и цени.

"Продължаваме промяната" ще внесе и решение за проучване на възможностите за изграждане на нови ядрени мощности на площадката на АЕЦ Козлодуй на конкурентен принцип, съобразен и със санкциите срещу Русия. "Продължаваме промяната" се обявява против вземането на решение за конкретен доставчик без анализ на икономическия ефект и съпоставката на условията от различи доставчици.

Затова проекът на решение задължава министерството на енергетиката да възложи на "Българския енергиен холдинг" да проведе разговори с всички потенциални производители и доставчици на ядрено оборудване за изграждане на нова ядрена мощност на площадката на АЕЦ "Козлодуй".