Продължаваме промяната внесе сигнал в КПК, прокуратурата и ОДМВР-Пазарджик за натиск върху общински съветник в Пазарджик. Сигналът е във връзка с публикации на разследващия сайт Bird.bg.

Лена Бориславова заяви, че има данни и запис, в който лице, звучащо като Тодор Попов, бившият кмет на Пазарджик, оказва натиск върху общински съветник.

Според нея това е най-вероятно, за да се влияе на начина по който новото мнозинство ще гласува и ще организира изборите за общински съвет. По думите ѝ в сигналът се съдържат данни за системен институционален тормоз над представители на местната власт, за да бъдат склонени да упражнят да правото си на глас и действията си на общински съветници.

Тя отбеляза, че кметът на Пазарджик Петър Кулински е от ПП-ДБ. Бориславова добави, че ВАС е касирал изборите за общински съветници и сега действа старото мнозинство, това на Петър Попов, в което ПП-ДБ нямат представители. Според нея той се опитва да саботира работата на общината.

Депутатът от ПП-ДБ заяви, че не очаква институциите да направят нещо. Бориславова допълни, че този казус е трябвало да се осветли.

Николай Денков посочи, че когато се появи нов кмет, се прави всичко възможно да бъде притиснат, зам.-кметовете отстранени, районните кметове подкупени, а общинските съветници - заплашени.

Освен това ПП поискаха да бъдат освободени двама от членовете на номинационната комисия за КПК. Според формацията при Силвия Къдрева и Венера Милова има конфликт на интереси. Денков подчерта, че България е поела ангажимент да направи политически независима антикорупционна комисия. По думите му Къдрева и Милова не могат да проведат политически независим избор.

ПП поиска освобождаването на членове на Номинационната комисия за КПК

ПП поиска освобождаването на членове на Номинационната комисия за КПК

Формацията се усъмни в тяхната безпристрастност

Цитираната от ПП публикация на BIRD показва изтекъл запис на общинския съветник от "ДПС - Ново начало" Антон Николов, който говори по телефона с мъж, идентифициран като "господин Попов" - потенциално бившият кмет на Пазарджик Тодор Попов. 

В записа "господин Попов" изисква Николов да се яви при него на среща, като в противен случай "ще запали къщата" на общинския съветник и го предупреждава, че ще има "същата съдба като Чайката" - вероятно препратка към Сашо Ангелов - Чайката, който е протестантски пастор в ромския квартал "Изток" в Пазарджик и общински съветник, който миналата година беше арестуван за купуване на гласове и притежание на наркотици.

Николов по време на разговора на два пъти посочва, че "има партийно ръководство" и призовава "господин Попов" да се обърне към две лица от това ръководство - "бате Любо" и "бате Юмер" - вероятно визирайки общинския председател на ДПС - Ново начало за Пазарджик Любомир Стойков и областния председател на ДПС - Ново начало за Пазарджик Юмер Мустафа Хамза.