23 закона трябва да се променят, за да започне работа Агенцията за контрол на храните.
Това стана ясно при обсъждането на структурата в парламентарната земеделска комисия, която подкрепи единодушно създаването на агенцията.
Агенцията по храните ще бъде второстепенен разпоредител на бюджетни пари към Министерството на земеделието, но директорът й ще се назначава пряко от министър-председателя.
Структурата й предвижда в нея да влязат Националната ветеринарна служба, службите за растителна защита и за зърното и фуражите, както и инспекциите за опазване на общественото здраве.
Сливането на тези институции ще доведе до съкращаване на администрацията с около 400 човека. Близо 3 хиляди ще работят в агенцията, съобщава БНР.
Към нея ще функционира и Център за оценка на риска, чийто ръководител също ще се назначава от Министерски съвет, за да се гарантира независимостта му.
Агенцията няма да има нужда от допълнителни пари, тъй като ще ползва бюджетите на сега съществуващите структури, които се обединяват в нея.
Припомняме, идеята за създаване на Агенция по храните се наложи след като стана актуален въпросът за продуктите, които се влагат в някои традиционни български продукти като киселото мляко и сиренето.
Проверки започнаха още през пролетта на миналата година, като първите промени бяха въвеждането на отделни етикети за храни с растителни продукти. Друго, което предстои е въвеждането отново на Български държавен стандарт.
93% от българите подкрепят създаването на Агенцията по храните, сочи експресно проучване, поръчано от земеделското министерство.