Пълна ревизия на всички обществени поръчки, реализирани по времe на мандата на кмета на община Септември Марин Рачев, поискаха днес жители на с. Варвара и други населени места в региона.

Над 100 души излязоха на спонтанен протест, като пресичаха на групи пешеходните пътеки в село Варвара на пътя Пазарджик-Велинград и така блокираха движението.

00:00 00:00

spaceplay / pause

qunload | stop

ffullscreen

shift + slower / faster

volume

mmute

seek

 . seek to previous

126 seek to 10%, 20% … 60%

Протестът продължи около половин час и доведе до образуване на няколкокилометрови опашки от автомобили и камиони по пътя.

"Искаме пълна проверка на всички обществени поръчки на кмета Марин Рачев от Сметната палата и Агенция "Държавна финансова инспекция". Искаме проверка и на всички финансови средства, които са разходвани без обществени поръчки по различни договори. Настояваме да знаем на какъв принцип се разпределят финансите между населените места в общината, защо някои получават повече, други - по-малко, а някои - никакви пари. Питаме как стават назначенията и уволненията в общината", обяви исканията на протестиращите Николай Баташки, член на Инициативния комитет "Да спасим Община Септември".

00:00 00:00

spaceplay / pause

qunload | stop

ffullscreen

shift + slower / faster

volume

mmute

seek

 . seek to previous

126 seek to 10%, 20% … 60%

Кметът на с. Варвара Николай Николов, който също застана зад исканията на Инициативния комитет, каза, че протестите ще продължат неопределено време, ще бъде направена подписка с исканията на хората и в случай, че не бъдат удовлетворени, село Варвара ще поиска административно отделяне от Община Септември.

Според местните кметът Рачев опитвал да унищожи туризма в района.

На обществено събрание, проведено вчера в село Варвара, в което участваха над 120 души, е бил учреден Инициативен комитет "Да спасим Община Септември".

Недоволните искат още проверка и прозрачност на назначенията и уволненията на служители в общинските дружества, както и отмяна на решението на Общинския съвет за въвеждане на скандалната такса за пренос на кубичен метър минерална вода, която е най-висока от цялата страна.

Жителите не са съгласни със 7-кратното увеличаване на таксата за водопреноса - до 3,60 лева на куб. метър. Според тях това ще доведе до драстичен скок в цената на туристическите услуги, което ще ги направи неконкурентни с други региони в страната, където водопреносът е в пъти по-евтин.

От туризма в района се издържат много семейства, които работят в различни туристически обекти. Високата такса за водопренос ще спре достъпа и на местните жители до обществените бани, тъй като по предварителни изчисления цената на билета ще бъде около 20 лв., което е непосилно за тях.

На 3 юли т.г. над 50 души протестираха пред сградата на Община Септември с искане кметът да им обясни защо се опитва да им отнеме прехраната. Марин Рачев обаче отказа да се срещне с тях с обяснението, че е в обедна почивка.

Инициативният комитет "Да спасим Община Септември" настоява също и за повече прозрачност в работата на общинската администрация и своевременно информиране на обществеността за решенията на Общинския съвет.

През миналата седмица протестната инициатива подкрепи и известният български театрален режисьор Теди Москов, който се срещна с част от недоволните жители.

Инициативният комитет разполага с факти и документи за още нередности в работата на Община Септември, които ще предостави на медиите и обществеността.