От днес започват проверки във всички областни и общински земеделски служби по отношение на разпоредителните сделки със земите от Държавния поземлен фонд.
Това съобщи пред журналисти в Шумен министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов.
Очаква се проверката да е много голяма и трудна, но министерството има готовност да осигури допълнителни екипи, за да разбере какво се е случвало в държавния поземлен фонд, допълни министър Найденов.
Попитан дали има данни колко земи са продадени от държавния фонд, Мирослав Найденов отговори, че конкретните данни ще бъдат установени при проверката.
Съмненията са, че злоупотребите с държавните земи ще са по-големи от тези в горите, каза министър Найденов.
"Искам да кажа, че през последните години министерството на земеделието не се е грижило за проблемите на българските производители, а се е било превърнало в едно брокерско дружество с единствената цел - кой какво може да извади от държавния поземлен фонд и да го продаде."
Мирослав Найденов заяви, че предстоят законодателни промени за ползването на държавни земи.
Практиката показва, че доста от ползвателите на държавни земи умишлено не плащат наеми, но според сегашната нормативна база договорите им не могат да бъдат прекратени, каза земеделският министър и допълни, че законът ще бъде променен, за да не се получават такива парадокси.
Амбицията ни е с държавния фонд да оземлим животновъдите, защото в момента само 10% от българските животновъди имат земя и могат да получават европейски помощи, каза министър Найденов.
Земеделското министерство ще разработи законопроект и за комасацията, заяви Мирослав Найденов.
Според него комасацията не трябва да се прави силово, но този процес най-после трябва да започне, защото големият проблем на българското земеделие е разпокъсаността на земята.
Ще ползваме най-добрия европейски опит, но комасацията ще продължи години, смята министър Найденов и посочи като пример Франция, където по думите му комасацията се провежда вече 100 години.
Попитан за цената на хляба, земеделският министър каза, че няма никакъв проблем със зърнения баланс и всякакви коментари за евентуално повишаване на цените ще бъдат спекулативни.
nono
на 26.08.2009 в 10:38:21 #1АЕЦ продава ток непрозрачно by newswriter on 25/08/2009 4:44 PM Липсата на прозрачни тръжни процедури при продабата на ток на свободния пазар е основен проблем в досегашното управление на АЕЦ "Козлодуй", заяви министърът на икономиката Трайчо Трайков, цитиран от Mediapool. Продажбите са ставали при цени, определяни по неясен начин, добави той. По думите му обаче това не означава, че досегашният директор на централата Иван Генов няма професионални качества или че той е некадърен. Преди ден ръководството на Българския енергиен холдинг обяви, че ще приеме оставката на Генов, който я депозира въпреки несъгласието си с отправените критики. Мястото му ще заеме Димитър Ангелов, главен инженер в АЕЦ "Козлодуй", което според министър Трайков показва приемственост. Практиката в АЕЦ "Козлодуй" при продажби на електроенергия на свободния пазар е била да се предоговарят много пъти цените и количествата на търгуваната енергия, без за това да се плащат неустойки от страна на фирмите- купувачи, каквито клаузи са съществували по договорите, поясни Трайчо Трайков на пресконференция. Като пример бе даден договор от началото на миналата година, сключен при благоприятна конюнктура, преди пазарът на ток в региона да стагнира, експортните цени да се свият, а потреблението в страната да спадне. Договорът е бил шестмесечен – от януари до юни 2008 г., за покупката на 36 хиляди мегаватчаса електроенергия на цена от 56 лева на мегаватчас. Впоследствие при същата цена количествата на ток за купуване се променят на няколко пъти и се увеличават близо три пъти, включително за износ, като цената остава същата. Не са потърсени неустойки от купувача, въпреки че са променени другите параметри от договора – срок на доставката и количеството, което е недопустимо, изтъкна министърът. Той не пожела да каже коя е фирмата купувач, като уточни, че това не е изолиран случай. Как е била определяна продажната цена на тока, защо не са прилагани пазарни процедури като търгове, например, попита риторично министърът, макар че два дни по-рано отговор на този въпрос даде директорът в оставка на АЕЦ "Козлодуй" – ток се продава на който купувач поиска, стига да отговаря на изискванията, а за цената и количеството "критерият е наличието на свободна електроенергия и заявените желания от търговците".