Делян Пеевски иска да стигне до електроразпределителните дружества (ЕРП), понеже само там няма контрол. Това коментира Рамадан Аталай, депутат от ДПС-ДПС на Ахмед Доган, в студиото на БНР по повод проблемите с тока в страната по празниците и внесения от ДПС-НН проект за решение за освобождаване на членовете на КЕВР и избор на нов състав на регулатора.
По думите на Аталай напоследък се чуват коментари ЕРП-та да станат отново държавни и след това ще се приватизират. Ясно е какво ще стане след това, заяви той. "Може да попитате Пеевски вкъщи той ли завива крушката или жена му и дали знае къде са предпазителите и за какво се ползват", коментира народният представите и добави, че е много лесно като се възползваш от ситуацията "да излезеш с едни гърди напред и да кажеш: Аз искам оставката на който и да е по веригата", по думите му.
Рамадан Аталай изтъкна, че ако политиците са толкова разтревожени за състоянието на ЕРП-тата, нека който и да е от тях - Пеевски, Борисов или друг - да кажат преди година защо са наложили с техен подпис битовите потребители да излязат на свободния пазар, въпреки че това не е добре в ситуация на политическа криза и война, която се води в близка до нас държава, обясни депутатът от ДПС-ДПС. Ако това се беше случило, днес повишението с 8,4% на цената на тока щеше да ни се види като бял ден, по думите на Аталай, който подчерта, че неговото притеснение е в това, че когато Делян Пеевски започне да се намесва в някакъв сектор, впоследствие се случват неща, които са непредвидими.
Защо и поради каква причини всяка година, когато идва зимата, се повтарят едни и същи неща. Това е основният въпрос относно спиранията на тока по празниците, посочи още Рамадан Аталай и допълни, че трябва да се види защо отговорните не са си свършили работата. Той каза, че не може да вземе ролята на "на някои други политици, които когато имат популистически отношения към енергетиката на България, започват да се подават оставки, а когато има загинали по вагоните - ги няма никакви".
Отговорни има много, като се започне от министъра на енергетиката, обясни депутатът от ДПС-ДПС, който изтъкна, че проверките не трябва да се правят, след като се случи нещо, а преди това - през септември и октомври. Той запита как да има качество и контрол на местата, където електропреносната мрежа не е пипана от 50 години.
Трудното е да се създаде това, което ще помогне на енергетиката да заработи нормално, според него.
Относно преговорите, които се водят между ГЕРБ, ДБ, ИТН и БСП за съставяне на правителство Рамадан Аталай е категоричен, че за да има правителство, кордон около Пеевски и за да се приеме антикорупционното законодателство, трябват гласовете на поне 160-161 депутати, а това няма как да стане без ДПС-ДПС. По думите му партията на Ахмед Доган няма да си даде подкрепата без да знае приоритетите, готвените законодателства и гаранции за кордона около лидера на ДПС-НН.
Относно въпросния кордон Аталай каза, че всъщност такова нещо няма нито от страна на Борисов и ГЕРБ, нито от тези, които в момента се опитват да направят правителство, "но не смеят да излязат открито и явно да заявят".
Според Аталай правителство може да има, ако кордонът около Пеевски се запази.
Припомняме, че на 30 декември на среща в Народното събрание ГЕРБ и ДБ са представили свои проекти на коалиционно споразумение. Проектите съдържат и механизъм за вземане на решения между участниците в управлението.
Проектите включват предложения за приоритетите пред управлението на страната, посочиха тогава от двете партии, като изброяват: (редът е спазен според прессъобщението, бел.ред.)
- преодоляване на кризата в публичните финанси
- енергетика
- правосъдие и борба с корупцията
- модернизиране на инфраструктурата в сектор "Водоснабдяване"