Премиерът Росен Желязков даде срок от 10 дни на институциите да разработят план за функционирането на системата за ранно известяване на бедствия и аварии BG-Alert.

Причината е недоволството относно функционирането на системата и фактът, че при последните наводнения в Северозападна България тя отново не се включи.

"През последните дни темата за функционирането на BG-Alert предизвика полемика. За пореден път констатираме, че система, изградена с публични средства, не сработва, когато трябва. За това искам в рамките на 10 дни МВР, Министерството на икономиката, Министерството на електронното управление, Министерството на земеделието и храните, Министерството на енергетиката, заедно с участниците на Националното сдружение на общините, НИМХ и Агенцията по градушките, да представят план. Ако е необходимо, с промени в наредбата за системата за BG-Alert, за да може тази система да работи", заяви Желязков в началото на днешното заседание на Министерския съвет.

Той наблегна на това, че за добро управление трябва да има съвместна работа между отделните системи.

"Управлението е синтез от споделяне на информация и системи. Няма как да се феодализира една система и всеки да си пази информацията за себе си. Извинение не може да е, че определени хора не са минали на обучение", заяви още Желязков.

Премиерът се закани, че след 10-те дни, които дава на министерствата и агенциите да са готови с плана "няма да има прошка" за други грешки.

Даниел Митов зове кметове и областни управители да се обучават за работа с BG-ALERT

Даниел Митов зове кметове и областни управители да се обучават за работа с BG-ALERT

Предвижда се обществена поръчка за 15 200 "боди камери" и видеорегистратори

Веднага след това излезе информация, че министърът на електронното управление Валентин Мундров е инициирал среща със заместник-министъра на околната среда и водите Виктор Атанасов и представители на Национален институт по метеорология и хидрология във връзка с осигуряване на достъп до системата за ранно оповестяване BG-ALERT за генериране на съобщения при потенциален риск от природно бедствие.

В съобщение до медиите от министерството се посочва, че според министъра проблемът с BG-Alert при последния случай е бил, че системата за ранно оповестяване не е била задействана.

По думите му тази ситуация трябва да послужи като пример от нуждата за по-бърза реакция при риск от бедствие или извънредна ситуация.

"Системата BG-ALERT осигурява възможност на компетентните органи да предоставят информация на населението, чрез разпространение на съобщения. Системата използва комуникационната среда на Единната електронна съобщителна мрежа (ЕЕСМ), като достъпът се осъществява, съгласно Закона за електронното управление", обясни Валентин Мундров.

Той бе категоричен, че причината затова не е в Министерството на електронното управление, но това показа необходимостта от подобрено взаимодействие между отговорните институции.

"Най-правилният механизъм е НИМХ да има достъп до системата, като от страна на МЕУ се ангажирам да подпомогнем Националният институт по метеорология и хидрология за дейностите по свързване и това да се случи във възможно най-кратки срокове. Друг начин за достъп до системата към момента е и подаване на информация от страна на НИМХ към МВР", отбеляза още Мундров.

Преди това и и.д. главен прокурор Борислав Сарафов също поиска проверка на системата BG-Alert. 

Сарафов иска МВР да провери работи ли системата Bg-Alert

Сарафов иска МВР да провери работи ли системата Bg-Alert

Ако има данни за престъпления, виновните ще бъдат привлечени към отговорност