И аз не харесвам политиката на Турция, но те са ни съседът. Това заяви в студиото на предаването „Тази сутрин” по БиТиВи премиерът Бойко Борисов, отговаряйки на отправените срещу него критики заради визитата в Истанбул и срещите с президента Реджеп Ердоган и премиера Бинали Йълдъръм.

Той за пореден път подчерта, че със съседите си сме длъжни да сме в добри отношения. И аз искам Австрия, Германия и Франция да са ни съседи, но ние сме съседи с Турция, отбеляза Бойко Борисов.  

Той не се припознава нито като пощенски гълъб, нито като куриер или говорител. „Това може само някой идиот да го каже – нито Джо Байдън е пощенски гълъб, нито е адвокат”, отсече Борисов.

Поканата от турска страна била дошла преди месец и половина и затова не може да се твърди, че е бил привикан за среща.

Борисов е убеден, че цялата световна дипломация трябва да се ангажира, за да не се стигне до колапс на южната ни съседка с исторически последици.

Попитан за какво се е помолил при откриването на ремонтиран храм преди дни, Борисов отговори: „Помолих се да опазим България от мигрантската вълна”. Той покани всички политици да отидат да видят на границата какво става – стотици диверсанти нахлували всяка нощ.

Борисов подчерта, че на един ден път от България се водят истински военни действия от няколко армии.

Помолен за коментар на думи на политолога Огнян Минчев, че обслужва интересите на Турция за зоната за сигурност в Сирия, Бойко Борисов подчерта, че ако тази зона не е в Сирия, ще е в България или в Гърция.

Той обърна внимание, че негови предложения влизат за разглеждане в Европейския съвет и след това се приемат. Затварянето на балканския път било именно негово предложение.

Бойко Борисов очаква практически действия след срещата на Европейския съвет в Братислава през септември. В едночасов разговор с него вчера Доналд Туск е поискал да разбере какво иска Борисов да влезе в дневния ред на тази среща и как практически иска да се помогне на България. По думите на Борисов имаме уникалния шанс да се вземе решение за незабавна помощ към нас.

Най ме дразни изречението България не е сама, вие не сте сами – искам практически действия – техника, хора, това ни трябва, отсече премиерът.

Той посочи, че над 108 млн. евро са влезли в България по линия на границата. Той обаче иска да имаме в пъти повече по линия на техника.

Борисов обясни, че турските му колеги казали, че вече години наред издържат и хранят над 3 млн. бежанци. До този момент Европа е дала нищожни пари, ние изнемогваме с това, вие какво ще направите в общата солидарност? Естествено, че в мое лице виждат един от лидерите на Европейския съвет, коментира той.

Борисов е категоричен, че не се е поддал на натиск от турска страна. Той цитира по-ранен разговор с Ахмет Давутоглу, когато е бил премиер: „Когато е имало опит за натиск, това е излизало публично: „Не си го позволявай, защото ще ти изгоня посланика дори – Добре, ефенди, няма".

По думите на Бойко Борисов сигурно и 100 % от хората са недоволни от Турция, но ако им бъде зададен въпросът на тези хора – искате ли война с Турция, искате ли да се бием с Турция? Имаме вече ограда – ако дойдат стотици хиляди на тази ограда, ще издържи ли? Ще стреляме ли по тези хора? Тогава ще дойдат неправителствени организации и ще трябва да ги пуснем да преминат”, обясни Борисов.

Помолен за коментар на твърденията на лидера на БСП, че Борисов е посланик на рекет, той отговори: „Умница” и допълни, че не иска да й влиза в тона.

Борисов подчерта, че трябва да бъдат изградени още 8 км от границата и ще бъде готова. Това можело да стане в рамките на седмица.

Той сподели и за друг сериозен проблем, а именно, че голяма част от нелегалните имигранти на наша територия всъщност влизат от Гърция, но твърдят, че са влезли от Турция, за да не бъдат върнати.

Относно критиките на Радан Кънев, Борисов заяви, че вместо да ходи на почивка в Залцбург, той е трябвало да отиде на турската граница. Все пак и Радан Кънев искал да каже нещо. Неговата позиция е най-тежка, защото той иска да бъде опозиционер, а хората му подкрепят министри.

Според Борисов влизането на Турция в ЕС сега е невъзможно, каквото е и даването на визи. Той смята, че може да има облекчен визов режим за бизнесмени.