Депутатите превърнаха комисията „Русия – Турция” в зоопарк, родилен дом и клиника за импотентност. Трябваше да я закрият, но изненадващо надделя желанието да се проучи чуждото влияние във вътрешната ни политика и окончателното решение за съдбата на комисията бе оставено на пленарна зала.

Предложението за днешното заседание бе комисията да се разпусне, след като премиерът Бойко Борисов обясни, че ефект от работата на комисията няма да има, но пък нейното функциониране може да влоши двустранните отношения с Русия и Турция. Затова и днес членовете на комисията се събраха, за да я закрият, макар в края на заседанието това да не се случи.

Председателят на комисията Валентин Радев изчете мотивите, с които се предлага ликвидиране на комисията. По думите му още с нейното създаване е даден недвусмислен знак към Русия и Турция, че не приемаме никаква външна намеса в държавните ни дела. Освен това със създаването на комисията депутатите дали отговор и на обществените настроения. Според Радев националните интереси щели по-добре да се защитят, ако комисията се закрие. Освен това службите ни наблюдавали външната намеса.

Това предложение е обидно за българския парламент, скочи лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов. Българският парламент не е зоологическа градина, която се разиграва с подаване на бонбончето или дърпане на тояжката, изтъкна той. По мнението му имало брутална, нахална намеса върху делата ни не само от страна на Турция, но и от страни членки на Европейския съюз. Според него доказателство, че има външна намеса върху работите на държавата било и това, че от Анкара „скръцнали със зъби” срещу създаването на комисията и управляващите веднага предложили тя да се закрие.

Каракачанов предложи да се смени името на комисията, като се премахнат от него имената на Русия и Турция, а комисията да проучи влиянието на трети страни върху делата ни, без да се конкретизират държави.

Красимир Каракачанов обясни, че добросъседството не е да сме „в наведена поза и някой да е зад нас”.

Друг патриот - Димитър Байрактаров, също се опъна на закриването на комисията и настоя: „Да не заровим нероденото бебе, още преди да е проплакало”. Той коментира, че САЩ и Франция също се месели във вътрешната ни политика.

Атакистката Магдалена Ташева пък директно „скочи” на премиера Бойко Борисов, у когото, по думите й, изведнъж се появило щение да няма такава комисия. С това предложение за създаване на комисия, а после и за ликвидирането й партия ГЕРБ според нея се превърнала в технически отдел и гумен печат, а парламентът заприличал на апендикс, който стърчи отстрани на Министерския съвет.

„Комисията се роди с малформации”, предупреди Ташева. Според нея тя трябва да продължи работа, защото нямаме Външно министерство, а външната ни политика била импотентна. Ташева смята, че Министерство на външните работи внушило на обществото, че в пияно състояние останало с впечатление, че Турция ни се меси във вътрешните дела.

„Трагедията на България е, че нямаме външен министър”, притеснена е атакистката. Тя също видя редица доказателства за външна намеса.

Светлин Танчев предложи да се закрие настоящата комисия и да се създаде нова, която да проучи намесата на трети страни в родната политика. БСП също подкрепиха идеята да се проучи външното влияние у нас.

От ДПС обаче обясниха, че юридически коректно е комисията да представи доклад от днешното заседание на пленарна зала и там да се гласуват всички предложения – да се закрие комисията; (предложението на Красимир Каракачанов) - да не се закрива комисията, а да се смени само името й; (предложението на Светлин Танчев) - да се закрие тази комисия и да се създаде комисия, която да проучи влиянието на трети държави.

В крайна сметка депутатите се обединиха, че решението на пленарна зала е по-меродавно и оставиха бъдещето на комисията в ръцете на останалите си колеги.