Президентът Росен Плевнелиев настоява да бъде създаден Национален иновационен фонд, управляван от Иновационен борд с участието на представители на БАН, на бизнеса, на висшите училища.
Това държавният глава е заявил по време на среща с ръководството на БАН.
Създаването на този фонд трябва да залегне в Закона за иновациите, чието изработване Плевнелиев настоява да продължи.
Иновационният борд трябва да взема „прозрачни решения в полза на развитието на иновациите" в България, тъй като страната ни все още изостава в Европа по отношение на иновациите и индустриите с висока добавена стойност. Бордът следва да насърчи иновативните изследвания в допълнение към вече създадения Фонд „Научни изследвания", пояснява президентът, цитиран от прессекретариата на „Дондуков" 2.
БАН ще участва в работата по Закона за иновациите с конкретни текстове, стана ясно още по време на срещата. Учените изразиха надежда, че страната ни ще има стабилно правителство след предсрочните парламентарни избори, което ще работи „не за партийни, а за национални цели".
Росен Плевнелиев отново е подчертал, че до края на 2013 година страната ни трябва да подготви и внимателно да планира приоритетите си, които ще залегнат в Договора за партньорство с Европейската комисия, част от които се предвижда да бъде и оперативната програма за наука и образование.
Пред председателя на БАН акад. Стефан Воденичаров и още 14 академици държавният глава е изразил надежда, че служебният кабинет (чийто състав той трябва да обяви утре, 12 март, б.р.) и правителството след него ще продължат работата за консенсус по бъдещата оперативна програма за наука, законите за иновациите и за средното професионално образование.
Учените от своя страна са заявили подкрепата си за възстановяване на средното професионално образование, като са подчертали обаче, че то трябва „да има път към висшето образование".
Изработването на работещ модел и програма за „адаптирано образование" на ромската общност у нас, промени в законодателството за научните степени и за стимулиране на научните изследвания, а също така стимулирането на инженерните и природо-математическите специалности са очертани като приоритетни за Академията.
USD
CHF
EUR
GBP