След близо три часа дебати депутатите приеха проект на решение за задължаване на Министерството на труда и социалната политика, Министерството на финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите за разработване на Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в Република България.

Вносители са председателят на Комисията по социална политика и депутат от ГЕРБ-СДС Деница Сачева и група народни представители.

Народните представители гласуваха със 131 гласа "За", 55 гласа "против" и 15 гласа "въздържали се". Проектът на решение бе подкрепен от парламентарните групи на ГЕРБ-СДС, ДПС-Ново начало, БСП-Обединена левица, ИТН и ДПС на Доган. Против и въздържали се гласуваха парламентарните групи на ПП-ДБ, "Възраждане", "Величие" и МЕЧ.

По време на дебатите депутатите в спор за изработването на пътната карта за усъвършенстването на пенсионната система в България.

Вносители са бившият социален министър, а сега депутат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС и председател на Комисията по социална политика Деница Сачева и група народни представители. Основните мерки в Пътната карта се очаква да бъдат насочени към ограничаване на сивия сектор, към намаляване на злоупотребите, към повишаване на събираемостта на осигурителните вноски, към извеждане на пенсиите, които не са от трудова дейност, в системата за социално подпомагане и към въвеждане на мултифондовете във втория стълб на пенсионното осигуряване.

В контекста на дебатите първо Александър Койчев от "Възраждане" заяви, че неговата парламентарна група няма да подкрепи проекта на решение.

Според него трябва да се пипа с кадифени ръкавици в пенсионната система. Възрастта за пенсиониране няма да се коментира, но не така стои въпросът с вноските на работодатели и работници. Всяко повишаване на вноската ще доведе до тяхната неконкурентоспособност и до тяхната покупателна способност, опасява се Койчев и призова да се мисли върху връщане на българите от чужбина. Друг проблем, който видя Койчев, е сивата икономика в пенсионната система. Той се обяви и против идеята за създаване на мултифондове.

Няма планове за увеличаване на пенсионната възраст
Обновена

Няма планове за увеличаване на пенсионната възраст

Деница Сачева подчерта, че все повече хора в пенсионна възраст искат да работят, а Борислав Гуцанов беше категоричен, че няма да подкрепи вдигане на възрастта за излизане в пенсия

Мартин Димитров от ПП-ДБ заяви, че трябва да има дебат за стабилността на пенсионната система и мерките, които да бъдат предприети от Народното събрание и правителството. ПП-ДБ са притеснени от това, че правителството ще повишава осигурителната тежест през 2026 и 2027 г. Не се поемат такива лоши и грешни за държавата ангажименти, защото повишаването на осигурителната тежест ще удари работещите хора, предупреди Мартин Димитров.

Отговорът на ГЕРБ не закъсня. Бившият социален министър Деница Сачева заяви, че ПП-ДБ винаги работят с усещане и твърде малко с експертиза. "Вашият отказ да участвате в решение, което е свързано с общо подобряване на пенсионната система, означава нещо много просто - вие знаете, че нямате експертиза, а всички знаем, че ви липсва и смелост", каза Сачева по адрес на колегите си от ПП-ДБ.

Хасан Адемов от Демокрация, права и свободи - ДПС обясни каква е целта - приемане на проект на решение за изработване на пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система. Той се надява ГЕРБ да са моторът и инициаторът за изготвяне на законодателни промени в областта на пенсионната система.

Адемов е на мнение, че се налага усъвършенстване на пенсионната система с аргумент стабилизиране финансите на държавата. От 2027 и 2028 г. се предвижда увеличаване на осигурителната вноска, а не от 2026 г., уточни Хасан Адемов, опровергавайки тезата на ПП-ДБ. Близо 12 млрд. лв. от пенсиите идват от данъци, което налага дискусията как да се подобри събираемостта на осигурителните вноски, изтъкна народният представител.

Няма планове за увеличаване на пенсионната възраст
Обновена

Няма планове за увеличаване на пенсионната възраст

Деница Сачева подчерта, че все повече хора в пенсионна възраст искат да работят, а Борислав Гуцанов беше категоричен, че няма да подкрепи вдигане на възрастта за излизане в пенсия

Хасан Адемов посочи, че над 300 000 пенсионери все още работят заради ниските пенсии и заради пазара на труда. ДПС-ДПС е против увеличаване на пенсионната възраст сега и за в бъдеще. Хасан Адемов е притеснен още, че в изготвянето на пътната карта и законодателни предложения липсват социалните партньори. Въпреки това ДПС-ДПС ще подкрепят проекта на решение за изготвяне на пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система.

Нина Димитрова от БСП-Обединена левица призова народните представители да подкрепят проекта на решение за пътна карта в пенсионната система. Тя обясни, че става въпрос за надграждане на пенсионната система, която е социален договор между поколенията. Пенсионната система трябва да е гаранция за работещите, че ще имат осигурени достойни старини, поясни Димитрова.

БСП-ОЛ смята, че не трябва да се прилагат прибързани мерки с повишаване пенсионната възраст, като "червените" също са против едно такова решение.