Непридружените деца могат по-лесно и бързо да бъдат интегрирани, в сравнение с тези, дошли с бежанските семейства. Това каза на брифинг шведският министър по заетостта и интеграцията Илва Йохансон, която се срещна с българския си колега Зорница Русинова.

Йохансон посочи, че само за миналата година в Швеция са дошли 35 хиляди непридружени деца. По думите й това е предизвикателство за тях.

„Според нашите проучвания децата, които са непридружени, могат по-лесно и бързо да се интегрират в обществото в сравнение с децата на бежанци, които идват заедно с родителите си. Това означава, че ние успяваме да се справим с тази ситуация. За нас е важно да комбинираме социалната подкрепа и помощ за децата в тийнейджърска възраст с образователни услуги, за да им помогнем да влязат в света на възрастните”, посочи Йохансон.

Шведският министър изтъкна още ролята на неправителствените организации за тяхната интеграция.

Освен интеграцията на децата бежанци, двамата министри са обсъдили и Европейската директива за командироване на работници, осигуряваща равно третиране на работниците.

Зорница Русинова коментира, че след проведената среща има възможност позициите на двете държави да бъдат сближени. Тя изтъкна, че прилагането на тази директива е една от мерките, с която ще бъде наложена превенция на социалния дъмпинг.

В тясна връзка с темата за социалния дъмпинг – тоест неравното заплащане на работниците в различните държави от общността, е и темата за недекларираните доходи и сивият сектор, които също са били засегнати по време на разговорите.

„За Швеция това е много важна тема. За нас е важно да осигурим равно третиране на командированите работници по отношение на заплати и други условия на труд, които се прилагат и към местните работници”, коментира от своя страна Илва Йохансон. Според нея е важно да се гарантира, че чрез сътрудничеството между двете държави са осигурени равни условия на труд за всички.

„В Швеция всички трудови отношения се регулират от социалните партньори чрез колективни трудови договори, тоест, когато нямаме такъв колективен трудов договор, няма и регулация на условията”, заяви още Йохансон в отговор на въпрос, свързан с некоректни български фирми, които набират работници за Швеция.

В Швеция няма трудов инспекторат, както и минимални заплати и затова приемането на измененията на директивата за командироване на работниците трябва да гарантира контрол от страна на профсъюзите.

След срещата предстои шведският министър да посети фирма, осигуряваща работници за Швеция.