Служебният кабинет одобри промени в Закона за чистотата на атмосферния въздух. С тях се забранява да бъдат предлагани за продажба, включително и онлайн, контейнери за флуорсъдържащи парникови газове, които не могат да бъдат повторно напълнени - флакони, бутилки, цистерни. Рекламите за съдържащите флуор парникови газове пък трябва да отговарят конкретни изисквания. Целта е да бъдат спрени нелегалните доставки на флуорсъдържащи парникови газове в контейнери за еднократна употреба за дистрибуция и употреба на територията на страната. Текстовете са съобразени с разпоредбите от Регламент (ЕС) №517/2014 за флуорсъдържащите парникови газове.

С промените се намалява административната тежест за чуждестранните лица - оператори на средни горивни инсталации и оператори на инсталации с употреба на разтворители, чрез премахване на изискването за представяне на документ, удостоверяващ правния им статус при регистрация на тези инсталации. Отпада и изискването за документ за платена такса, когато плащането е извършено по електронен път от оператори, заявили издаване на разрешение за определени летливи органични съединения и за издаване на заповед от Българския институт по метрология за оправомощаване или отказ за извършване на проверки на ефективността на системите, съответстващи на Етап II на улавяне на бензиновите пари.

Със законовите промени се прилага Регламентът на ЕС и се определят органите за надзор на пазара и техните правомощия по отношение на: качеството на бензиновите и дизеловите горива; намаляването на емисиите от летливи органични съединения, които се дължат на използването на органични разтворители в някои лакове и бои и в продукти за пребоядисване на превозните средства; вещества, които нарушават озоновия слой и флуорсъдържащи парникови газове; управление на химичните вещества в самостоятелен вид, в смеси или в изделия и/или смеси.

В законопроекта е предвидена възможност общинските програми за подобряване качеството на атмосферния въздух по чл. 27 от закона да се оспорват по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

Припомняме, че промените в Закона за чистотата на атмосферния въздух бяха приети от кабинета "Донев 1" през октомври миналата година, а през миналата седмица премиерът призова новото си служебно правителство да одобри наново "законопроектите, които 48-ият парламент нямаше политическата воля да приеме". Целта е законите да бъдат прегласувани, за да бъдат внесени в следващия парламент, който ще бъде сформиран след изборите на 2 април.

Донев поиска да се приемат законите за съдебна реформа и ПВУ

Донев поиска да се приемат законите за съдебна реформа и ПВУ

Принципът за върховенство на правото е "огледало за приноса на всеки в съдебната система", според премиера