И тази седмица продължиха споровете за начина на изписване на имената на парламентарните групи на електронното табло са гласуване в пленарна зала. В началото на днешното заседание, когато депутатите гласуваха седмичната си програма, депутатът от ИТН Тошко Йорданов отправи забележка към председателя на парламента Наталия Киселова относно начина, по който се изписват имената на парламентарните групи на електронното табло. "Аз съм късоглед и не се вижда написаното на таблото". Той настоя името на партията му да бъде изписвано в цялост. Припомняме, миналата седмица от фракцията на Ахмед Доган се оплакаха от начина, по който се изписва името на тяхната парламентарна група на таблото. Тогава председателят на парламента Наталия Киселова каза, че въпросът ще се реши с приемането на правилника за работа на законодателния орган. Именно с него започнаха днес работата си законодателите. Спор около седмичната програма възникна и около потенциалното споразумение между България и Украйна за предоставяне на оръжия в рамките на следващите 10 години. Борислав Гуцанов от БСП призова служебния премиер Димитър Главчев да не подписва споразумението.
"БСП винаги е защитавала позицията за мирно преговаряне и сме категорично против предоставянето на оръжия за Украйна. Настояваме другите парламентарни групи също да се обединят срещу този документ, който би поставил България в конфликтна позиция", заяви Гуцанов.
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов също отправи сериозни критики, наричайки подписването на подобно споразумение "заплаха за националната сигурност" и възропта срещу начина, по който Наталия Киселова води заседанието, тъй като се оказа, че Възраждане първи искали да се изкажат по темата, но тя дала думата на левицата.
"България не трябва да подарява своите оръжия, това е недопустимо и вредно за националния интерес. Този акт е равносилен на национално предателство", категоричен бе Костадинов.
Остро недоволство сред депутатите предизвика и решението на МС да се прехвърлят пари от асистираната репродукция и от парите за наука към земеделския сектор. Депутатът от "Има такъв народ" Андрей Чорбанов отправи остри критики към служебното правителство за начина, по който се управляват бюджетните средства, особено в секторите здравеопазване, образование и наука. Утре предстои изслушване на властта именно по тази тема.
От дневния ред на НС отпадна внесената точка от ПП-ДБ за гласуване състава на част от комисиите в парламента. Надежда Йорданова от "Демократична България" обяви оттеглянето на предложенията за създаване на временни комисии в областта на електронното управление, културата и медиите, с мотива, че ще се водят допълнителни консултации в дух на сътрудничество и обясни, че между партиите имало съгласие по темата за попълване на парламентарните комисии.
Спорът за изписване на електронното табло се пренесе и по време на гласуването на правилника на НС. На Росица Кирова от ГЕРБ също й пречеше как се изписват партиите. Не ставало ясно, по думите й, какво се гласува. Тя предложи ако трябва на две табла да се изписват партиите. И Костадин Костадинов я защити и обвини Наталия Киселова, че обслужва Делян Пеевски, който по думите му, не искал ДПС на Ахмед Доган да се изписва с абревиатурата ДПС. Лидерът на Възраждане настоя всички партии да се изписват с пълните им имена. Вземате очеизвадно отношение във вътрешнопартиен конфликт, изтъкна той. Парламентарният шеф му обясни, че всяка партия е заявила как иска да бъде изписвана на таблото.
Депутатите излязоха в почивка по искане на Тошко Йорданов, за да се реши окончателно проблемът с изписването на имената на парламентарните групи.
След почивката Хамид Хамид от ДПС-Ново продължи битката за изписване на имената на партиите. Той предложи името на ПГ да се изписва по начина, по който е изписана формацията при регистрацията в ЦИК. Целта, по думите му, е да не се повтаря име на партия или коалиция. Петър Петров от Възраждане смята, че допускането на това предложение е против правилата, защото преди това дискусията по главата е била приключила.
Наталия Киселова не се съгласи с това твърдение, обяснявайки, че е закрила дискусията по съответната алинея, а не по цялата глава от правилника. Павела Митова от ИТН поиска консултация със стенограмата, за да защити Киселова своята коректност. "Изискайте стенограмата, за да не се излагате. Ако сте права, ние млъкваме", включи се и Тошко Йорданов. Парламентарният шеф не се даде и допусна предложението на ДПС-Ново начало за гласуване. МЕЧ поискаха почивка, за да може Киселова все пак да провери стенограмата.
След дълга почивка стана ясно, че е изготвена експресна стенограма, която доказва думите на председателя Наталия Киселова, по нейното твърдение.
Павела Митова излезе на трибуната и пусна запис, за да види Киселова какво нарушава. След влизане в процедура по гласуване не се приемат нови предложения, обясни народният представител от ИТН. Затова и според нея, предложението на Хамид Хамид не можело да се гласува. Спорът обаче продължи какво точно е подложила Киселова на гласуване. Цвета Рангелова от Възраждане също излезе на трибуната и обясни, че Хамид Хамид злоупотребявал с процедурите.
Призовавам ви да не уронвате собственото си реноме и да не ставате маша на определи парламентарни групи, заяви председателят на парламента. За да има баланс, тя допуснала предложението на ДПС Ново начало, обясни Киселова, но пък се сблъска с критиката на Костадин Костадинов, който й обясни, че се излага.
След спорове, които news.bg пропуска, предложението на Хамид Хамид бе гласувано, но не мина. "За" него гласуваха 104 народни представители - 66 от ГЕРБ, 30 от ДПС-НН, 8 от БСП, 61 депутати бяха против (7 от ПП-ДБ, 35 от Възраждане, 19 от ДПС-ДПС) и 63 въздържал се (27 от ПП-ДБ, 7 от БСП, 17 от ИТН и 12 от МЕЧ).
Така в 510ото НС ще има две ПГ с ДПС в името си, а фракцията на Ахмед Доган на таблото вече се изписва ДПС-ДПС, както настоявяше Рамадан Аталай още миналата седмица.
Припомняме, че в последния ден от работата на 50-ото НС депутати от "Възраждане" и "Има такъв народ" блокираха парламентарната трибуна и поискаха от дневния ред да отпадне обсъждането на актуализираната пътна карта за климатична неутралност и промените в Плана за възстановяване и устойчивост (НПВУ) по Компонент 4 "Нисковъглеродна икономика" и договаряне по глава RЕPowerEU. Председателят на енергийната комисия Делян Добрев прочете в зала доклада, а народно представители се опитаха да измъкнат кабелите на озвучителната система. В крайна сметка заседанието бе прекъснато заради липса на кворум.
Аналогични ситуации имаше и в 49-тия парламент.