Това подчерта премиерът Сергей Станишев по време на съвместната пресконференция с македонския си колега Никола Груевски.
Той разговаря и с президента Бранко Цървенковски и с председателя на парламента Трайко Веляновски.
Министър-председателят подчерта, че България подкрепя либерализацията във визовия режим с Македония. Според него това е от голямо значение за всеки македонски гражданин да се почувства истински европеец.
Премиерът припомни, че българските визи за македонци са безплатни, а с откритото ново консулство в Битоля значително е улеснено получаването им, което позволява повече хора да пътуват за България. Тази политика ще продължи и занапред, изтъкна премиерът Станишев.
Програмата на министър-председателя в Скопие започна с церемония по официалното му посрещане пред сградата на македонското правителство.
В присъствието на двамата премиери бе подписано Споразумение за икономическо сътрудничество. Спогодбата, която е свързана с новите ангажименти на страната ни като член на ЕС, ще осигури по-широк достъп на македонските стоки до общия пазар на Общността.
Надяваме се, че скоро ще постигнем обмен от един милиард долара, посочи още Груевски.
През последните години се отчита значително активизиране на търговско-икономическото сътрудничество между България и Македония, подчертаха двамата премиери.
През миналата година стокообменът е над 762 млн. долара, което е ръст от 51,5 на сто спрямо 2006 г. Тогава той е бил 475,7 млн. долара. Очаква се тази година резултатите да бъдат още по-добри.
България е водещ инвеститор в Република Македония. За първото шестмесечие на т. г. българските капиталовложения са 35 млн. евро, което нарежда страната сред челните места в класацията на инвеститорите.
Визитата ще завърши с откриването на междусистемния електропровод Червена могила в България до Дуброво в Македония от премиерите на двете държави. Това е първата директна 400-киловолтова връзка между енергийните системи на България и Македония.
Съоръжението е част от мултимодалния паневропейски коридор №8, приоритетен за България, Македония, Албания и Италия.
Символичната първа копка за изграждане на енергийния обект беше направена на 3 юни 2006 г. от премиера Сергей Станишев и тогавашния македонски правителствен ръководител Владо Бучковски.
Граф Менте Христо
на 15.12.2008 в 15:13:55 #3Не да подкрепя облекчаването на визовия режим с "Македония",а да се облекчи върху FIROM !
Man_o_war
на 15.12.2008 в 15:08:46 #2Хайде още локуми и замени на кон за кокошка...
vuprosotgovor
на 15.12.2008 в 14:57:26 #1доста, всъщност най - важните части от посещението сте изпуснали, бре момци.. та да довършим статията и по - точно това, което хората искат и се надяваха да прочетат. 1. Вардарски журналисти запитаха Станишев за правата на македонците в България и защо не се регистрира ОМО Илинден. Станишев отговори, че няма политически натиск, че регистрацията у нас се прави от съда; че когато изпълнят законовите изисквания, ще могат да се регистрират; че уу нас има над 300 политически партии и повечевто нямат реално никаква подкрепа; че дори и да са регистрирани, ОМО Илинден няма да съберат никакви гласове; че самите ОМО Илинден нямат желание да се регистрират, за да са в центъра на медиите. Б.А. ОМО Илинден е организацията/политическа партия, която смята, че македонците са отделен и античен народ, различен от българите; че българите са татари монголци; и че Пиринска Македония трябва да се отцепи и присъедини към вардарска като анти-българска територия. 2. Станишев беше запитан и за инициативата на БСП евро-депутата Евгений Кирилов за признаването на българско малцинство в Македония. Премиерът отговори, че не е наясно за какво иде реч, не знае какво иска съпартийника му и предпочита да не се изказва неподготвен. Б.А. Т.е каза в прав текст, че не се интересува от чужди инициативи;; не знае дали във Вардаско живеят българи и не го интересува, а е на посещение по бизнес причини. 3. Накрая Станишев припомни колко много България е подкрепяла Македония, а премиерът Груевски не спираше да иска повече помощ, подкрепа и инвестиции, без да отговаря на подобни въпроси за смесената история и общо минало.