БГНЕС
Доходите на хората са изядени от инфлацията, имаме продължаваща криза, депресия, която не се знае колко ще продължи.

На България й трябва не шериф, а добър стопанин, кадърен човек, който да я управлява добре, заяви президентът Първанов в сутрешния блок на БНТ в коментар на актуалните теми на деня.

По думите му има тежка управленска криза в страната и самото правителство създава скандали.

Според президента България има един слаб премиер. Обтегнатостта в отношенията с премиера Борисов Първанов обясни с различните политики, които двамата предлагат.
Разбира се има и личен момент, но той не е важен и той не обръща внимание на персоналните нападки.

По отношение на борбата на правителството срещу организираната престъпност Първанов каза, че тази тема е била обсъждана на Консултативния съвет по национална сигурност. По думите му в началото правителството добре е тръгнало, но има забежки към показност, дребнотемие.

Как може да се подслушват лекарите в Горна Оряховица, а да не се подслушват акулите

Големите босове, акулите ги няма в полезрението на премиера и вътрешния министър. Как може да се подслушват лекарите в Горна Оряховица, а да не се подслушват акулите, попита Първанов, като отказа да назове имената на акулите - „защото подобни неща не трябва да излизат от устата на президента", но изтъкна, че имената са известни дори на обществото.

Той попита риторично увеличила ли се е контрабандата, има ли увеличен трафик на хора и не е ли това причината за писмото на Франция и Германия за неподготвеност на България за влизане в Шенген.

Според него позицията на Германия и Франция не се определя от това, дали са приятели или не на България, а дали са изпълнени техническите изисквания.

Президентът изрази опасния, че за идващата година в България няма място за оптимизъм - в икономически план и в политическите взаимоотношения.

Относно политическите нагласи в страната Първанов каза, че няма място за филство и фобство.
Има национален интерес - баланс в отношенията с Русия, САЩ, ЕС. Ние сме по-силни с характера на външната си политика, бе категоричен Първанов, подчертавайки, че можем и да правим енергетика с руски ресурси, и да поддържаме американски военни бази.

По повод посланическия скандал Първанов заяви, че не би приел бланкетните тези - готов съм да гледаме име по име. Готов съм да обсъждаме с премиера персонално всеки случай.

Нещо повече, готов съм да качим тези папки в интернет. Ако някой е донасял срещу колегите си, ще го изтегля незабавно. Но тези, които са работили за държавния интерес, а държавата и тогава и сега е една и съща не трябва да бъдат съдени по този начин, категоричен е държавният глава.

Не приемам онези, които са участвали в обучението на репресивния апарат, да бъдат морални съдници сега

По думите му неговият критерий е дали даден човек е бил кадърен, дали се е справял.

Първанов припомни изявления на Борисов от 2008 година, в които също прави разлика между разузнавачите и доносниците.

Не приемам онези, които са участвали в обучението на репресивния апарат, да бъдат морални съдници сега, обяви Първанов и изтъкна, че Бойко Борисов е бил преподавател в школата на МВР, където се обучава този апарат.

Няма място за двойни стандарти. В МВР има 1300-1400 души, които не се закачат, не се дава косъм да падне от главите им, а се атакуват 33 дипломати, които също не са взимали политически решения, а са изпълнявали решенията на институциите.

На коментар на водещия, че това са директни обвинения към премиера, че е свързан с подготовката на репресивния апарат, Първанов посочи, че не се притеснява от това, което казва.

Относно оставките на Божидар Димитров и Павлин Димитров президентът изтъкна, че познава малко Павлин Димитров и счита, че е добър професионалист, а Божидар Димитров си отива не толкова заради досието, колкото за няколкото гафове, които направи.

Тези хора, които са допринасяли за предишния режим, ще останат недосегаеми - като Асен Агов например, който в книга громи империализма или Иван Костов, чиито статии в „Работническо дело" всички знаем

Случаят с дипломатите трябва да бъде решаван в диалог и по един коректен начин, заяви още държавният глава.

В отговор на въпроса защо не е наложил вето на Закона за досиетата Първанов каза, че не е искал да бъде обвинен, че го прави от личен интерес.
Но е изтъквал, че ударът върху националната сигурност, който ще бъде нанесен, ще е по-страшен. Няма държава в региона, която да е извадила наяве своите разузнавачи, посочи президентът.

Относно предложенията за закон за лустрацията Георги Първанов посочи, че тя е била решение на няколко правителства, но не бива да се стига до лустрация.
По повод тезата на Лютфи Местан, че един закон за лустрацията ще засегне онези, които са били вербувани, а не онези офицери от ДС, които са вербували, Първанов отговори, че тезата изглежда логична.

Според президента тези хора, които са допринасяли за предишния режим, ще останат недосегаеми - като Асен Агов например, който в книга громи империализма или Иван Костов, чиито статии в „Работническо дело" всички знаем.

В отговор на водещия защо България още не може да прочете тази страница от миналото, президентът изтъкна, че България е прочела тази страница от историята и едно от най-големите достижения на прехода е неговият мирен характер.
Ако не затворим обаче тази страница, безконечно ще гледаме в огледалото с обратно виждане.