България ще трябва да инвестира над 1 милиард лева годишно до 2020 година, за да постигна целите, заложени в плана на ЕС за енергетиката, промените в климата и дела на възобновяемите енергийни източници.

Това е близо два пъти повече от вноската на страната ни в бюджета на Европейския съюз.

В Брюксел, където се провежда срещата на високо равнище на Евросъюза, министър Гергана Грънчарова съобщи, че България и другите нови страни членки ще искат ЕС на обособи финансов инструмент, с който да им помогне да преодолеят тези трудности.

Самото постигане на тези цели ще изисква сериозен финансов ресурс.
Експертите оценяват постигането на този пакет инвестиции в размер на 2.16% от БВП.

Ако не се обособи такъв финансов инструмент, това ще постави страната пред сериозни проблеми нашата конвергентна програма. Това ще се отрази включително и върху инфлацията в страната, посочи Гергана Грънчарова, цитирана от БНР.


На срещата на върха в Брюксел лидерите на ЕС, сред които и премиерът Сергей Станишев, се споразумяха за целите на съюза в областта на енергетиката и климатичните промени.

Според председателя на Европейската комисия Жозе Барозу вече е на лице усещане за спешност, че трябва да има общ енергиен пазар, сигурни доставки и устойчива енергия, съчетани с мерки за противодействие на промените в климата. Крайният срок, който си поставя Европейският съвет за влизането им в сила, е началото на 2009 година.

Очакваният резултат е до 2020 година излъчените от ЕС емисии парникови газове да намалеят с 20 на сто и също толкова да достигне общият дял на възобновяемите енергийни източници.

Лидерите се договориха още да приключат либерализацията на енергийните си пазари до юни и да приемат пакет от мерки за енергетиката и климатичните промени през декември.

Настоящата среща се стреми да осигури единна позиция на страните-членки на общността по въпросите на борбата с глобалното затопляне преди дискусиите на срещата на Г8 в Япония.

На срещата бе одобрено и френското предложение за Средиземноморски съюз, поставящ си за цел да засили сътрудничеството със страните от Мароко до Турция.