България няма механизъм за обезщетяване на жертвите на трафика на хора. Това стана ясно по време на дискусия, посветена на темата по повод Европейския ден за борба с трафика на хора.

 

Смелостта е ключова дума за екипа на комисията за борба с трафика на хора, заяви при откриването на форума заместник-министърът на вътрешните работи Моника Бийчър. Тя изтъкна големите предизвикателства в последната година пред комисията за борба с трафика на хора като обясни, че тя е била стабилизирана. За последните два месеца успешно свършена работа, отчете още тя.

Без устойчиви политики и реални действия, които да стоят зад тези политики, няма как да бъде постигнат нито един резултат, каза Бийчър. Трафикът на хора е много съществена тема, допълни тя като поясни, че проблемът не касае само мигрантите, но и белите робини.  

 

Комисията, по думите й трябва да е в състояние да подаде ръка и да помогне там, където има нужда. Именно това е работата на комисията.

 

Бийчър настоява за реално прилагане на политиките за борба с трафика на хора. "Работи се по стратегия за борба с трафика на хора. Много е важно да обменяме добри практики", каза още заместник-министърът на вътрешните работи и обясни: "Без смелост, няма резултати".

 

Сега амбицията на МВР е повече експерти да бъдат привлечени към комисията. Без адекватна здравна помощ жертвите няма как да преодолеят проблемите, според Моника Бийчър. Комисията трябва да бъде малко по-стабилна, според нея и да акцентира върху самоконтрола, адекватните наказания за трафикантите, както и превенция на проблема, за да се решава проблемът в аванс.

 

Антоанета Василева, първи вицепремиер на групата експерти за борба с трафика на хора към Съвета на Европа благодари, че се е укрепила комисията. България успешно разви своята законодателна рамка в областта, според нея, но са нужни спешни мерки, които трябва да предприеме страната ни. Това се отнася и за други европейски държави, които са критикувани от Съвета на Европа по отношение на събирането на данни за жертвите на трафик.

 

Повечето държави не събират достатъчно данни за реалната картина на проблема с трафика на хора. Проблем е обезщетяването на жертвите от трафикантите. Рядко има пълно обезщетение, каза Василева. Страните трябва да гарантират това обезщетение за жертвите, според нея. Затова Съветът на Европа предлага държавите да имат фонд за такива обезщетения. Такава система за обезщетение на жертвите има в Холандия, Исландия, Швеция. Необходими са цялостни политики, каза още Антоанета Василева.

Подготвят полицаите в Бургас за евентуално засилване трафика на хора с украински граждани

Подготвят полицаите в Бургас за евентуално засилване трафика на хора с украински граждани

В област Бургас, всяка година има между 40-50 пострадали жертви на трафик