От министерството на културата прилагат двоен стандарт за конкурсите в различните културни институти, стана ясно на пресконференция в БТА от синдикални представители в Софийската филхармония и в ДМТ "Стефан Македонски".
Това е причината представители на синдикалните организации в културния бранш да се обявят: "Не на конкурсите в последния момент в Министерството на културата".
От една страна, във Филхармонията в деня, когато правителството подаде оставка, е обявен конкурс за нов директор. От друга страна - конкурсът за директор на Музикалното училище в София се отлага 3-4 години, и така ръководителят е несменяем 24 години, дадоха пример представителите на синдикалните организации.
Николай Куманов от Съюза на музикални и танцови дейци заяви, че са подали сигнал до омбудсмана Мая Манолова. Искаме да се проведе конкурс (за Филхармонията - б.р.) по начин, изключващ съмнения за спекулации. Искахме да се промени наредбата за провеждане на конкурси - да се публикуват концепциите по време и след конкурса, да има онлайн излъчване, да бъдат допуснати хора от колектива, избрани от Общото събрание, за да може да се гарантира тази прозрачност, поясни Куманов.
"Нямаме механизъм за отзоваване на провалил се директор", поясниха още музикантите-синдикалисти.
Нина Кръстева от Софийската филхармония даде пример с конкурсите в последния момент - че преди години за ремонт в сградата на Филхармонията са похарчени 2 млн. лева. Три години по-късно заради некачествения ремонт, вода се стичала по инструментите на музикантите. "Наложи се спешен ремонт, който беше финансиран от фонд Работна заплата", каза Кръстева..
Според Никола (Спиров) Николов, в Държавен музикален театър "Стефан Македонски" след "скроен капан" е бил дисциплинарно уволнен бившия директор. "Сигналите, които пращаме, не им се обръща внимание, не е отговорено по никакъв начин в писмен вид. Вкарва се сумарно изчисляване на работното време - за хората на културата е немислимо", каза Николов.
Петър Петров от КНСБ в Софийската филхармония даде пример, че за предишния директор конкурсът от Министерството на културата е подготвян 9 месеца, а сега - за по-малко от 2 месеца може да проведе конкурс за директор. Вече има 2 млн. лева преходен остатък, поясни той разликата между предишното и сегашното положение.
Последната валдхорна е закупена по времето на служебния министър Виктор Стоянов. Предишното купуване на инструменти за Филхармонията е било по времето на министър Емма Москова (1997-2001 година). Така музикантите отговориха на въпроса кога за последно във Филхармонията са купувани инструменти.
Музикантите недоумяват и защо, когато на 13 август 2013 година са били без заплати, от МК не е имало никаква бърза реакция за тяхното спасение като национален институт, а сега - по времето на финансовия възход на Филхармонията се бърза да им се назначи конкурс.
На въпрос от Владимир Джамбазов - как се подготвя конкурс за определен човек, отговори Нина Кръстева. Тя разказа, че при конкурса на пловдивска опера, след като обявили резултатите в комисията, станало ясно, че сегашната директорка Нина Найденова е спечелила с около 30 пункта пред останалите. "Председателят казал: "Тя е много млада, не знам дали има опит, предлагам да седнат в съседната стая и да се разберат с втория кандидат - да се разберат, да го сложим него". Тогава казах: Така вече не могат да се случват нещата", разказа Нина Кръстева.
В края на дискусията Елена Иванова от ДМТ "Стефан Македонски" запита Спиров-Николов - работи ли в Музикалния театър и какво работи, тъй като това е сдружение на работещи. Той отговори, че не работи в театъра, но от синдикалната организация са решили той да остане като председател на секция на КТ "Подкрепа". Спиров-Николов обяви, че членовете на неговата организация за всяко нарушение от работодателя търсят съдействие и синдикалната защита.
В края на брифинга бе прочетено писмо от предишния директор на Музикалния театър Марио Николов Илиев, който иска да се спре конкурса за ДМТ "Стефан Македонски".