И сега могат да се ползват бойни патрони от полицаите. Това заяви Анастас Анастасов от ГЕРБ, председател на вътрешната парламентарна комисия, коментирайки замяната на стоп-патроните с бойни.

По думите му според нормативната уредба на МВР съответните муниции се ползват в съответните ситуации.

„Когато полицай отива на акция да задържа престъпници, едва ли ще отиде със стоп-патрон", посочи Анастасов и допълни, че патрулиращите полицаи са задължени да носят със себе си и бойни патрони.

Анастасов коментира, че откакто е станал случая с полицая Любомир Митов край Своге идеята за бойните патрони е обсъждана всеки ден между депутатите от вътрешната комисия.
Изводът: Всички са на мнение, че подготовката на полицаите в много отношения куца", каза Анастасов.
Той все пак подчерта, че в системата има и много съвестни и добри служители.
Според него полицаите трябва да минат през добра подготовка за работа с бойни патрони.

„Почти съм убеден, че в по-голямата си част наличният състав на МВР няма съответната подготовка в достатъчна степен", коментира Анастасов.

Добрата стрелба се поддържа с тренировки и с нищо друго, категоричен е председателят на вътрешната комисия.
Като пример той посочи факта, че в Европа се тренира със стотици хиляди патрони годишно, а у нас един полицай тренира с 4 - 5 пълнителя.

От ГЕРБ не планират да инициират специални нормативни промени, защото нормативната база в момента е добра.

Междувременно новият генерален комисар на МВР Калин Георгиев коментира, че също подкрепя идеята полицаите да бъдат въоръжени с бойни патрони.

„Фактът, че по нас не стрелят със стоп патрони, по никакъв начин не ни задължава ние да отвръщаме с действия, които са неадекватни за защитата на живота и здравето на нашите служители", посочи Калин Георгиев.

"Те и сега работят с бойни патрони, друг е въпросът, че има определени инструкции, които задължават българските полицаи да пазят по възможност живота и здравето на този, срещу когото се използва оръжието", обясни още генералният комисар на МВР.

Калин Георгиев допълни, че в момента работна група от МВР и ДАНС разисква изграждането на ГДБОП като структура, чиито акцент ще бъде криминалното разузнаване и информационно-аналитичната дейност.

Като включваме в правомощията на службата и изготвянето на стратегии, анализи, прогнози, стратегически оценки на риска за заплахите от организираната престъпност, които да бъдат предоставени на висшия държавен мениджмънт.
ГДБОП в никакъв случай не е дискредитирана служба, ние имаме пълната подкрепа на всички европейски и евроатлантически партньори", убеден е Георгиев.