15 000 подписа са нужни, за да свика столичният квартал „Младост” референдум за спиране на строителство в градинки и зелени площи.

Това стана ясно на пресконференция на Инициативния комитет „За зелен Младост”. Според правилата единствено жители с адресна регистрация в квартала могат да се подпишат за свикването на референдума. Срокът по закон за събирането на подписите е три месеца.

Предложението за референдум съдържа два въпроса:

- „Подкрепяте ли да се приемат изменения в Общия устройствен план и Подробните устройствени планове на Младост 1, Младост 1А, Младост 2, Младост 3, Младост 4, които да не позволяват ново застрояване на съществуващите зелени площи, междублокови пространства, терени с разположени съоръжения за игра на деца, паркинги и погранични на парковете територии?”. 

-  „Подкрепяте ли да се обяви мораториум върху издаването на разрешения за строеж и започващо строителство в район Младост на Столична община, област София – град, до промяна на Общия устройствен план и Подробните устройствени планове на Младост1, Младост 1А, Младост 2, Младост 3 и младост 4?”.

Десислава Иванчева, която е председател на Инициативния комитет „За зелен Младост”, обясни, че целта на референдума е да се спре застрояването, но не са срещу инвеститорите, а по-скоро срещу начина, по който се издават разрешенията за строеж. Тя обясни, че гражданите нямат против строежите, които вече са започнати и ще завършат.

„Обединихме цялия Младост. 24 часа се строи”, алармира Иванчева. Тя се оплака, че хората намират царевици и метли по колите си, но се опитват да не го приемат като заплаха или подигравка, а гледат шеговито. Иванчева добави, че ако те успеят да направят референдум в "Младост", значи, че гражданите са силни и това може да се случи и в другите квартали на София.

„Този референдум е човешки, ние просто искаме зеленина”, заяви тя.

Георги Михайлов, представител на протестите в "Младост" 4 против застрояване на детските градини, съобщи, че утре се очаква най-големият протест досега, който ще се проведе от 19.00 часа пред общината в Младост. Той бе категоричен, че не са обвързани политически с никого.

„Засегнахме най-големите проблеми в "Младост", че градоустройствените планове имат нужда от промяна, че гражданите не се уведомяват за предстоящите строежи, че политиците на се замислят за гражданите. Ще покажем на политическата система, че не спим и ще съберем 15 000 подписа и ще наложим мораториум върху строителството в Младост”, заяви от своя страна Кристина Тодорова, която живее в "Младост" 1.

Тодорова посочи, че всеки, който подкрепя каузата им, независимо от коя политическа сила е, е добре дошъл. „Интересува ни как ще живеят децата ни, не всичко е строителство. До момента повечето политически сили си измиват ръцете с минали управления. Ще покажем на тази власт, че тези безумия трябва да спрат”, посочи Тодорова.

Според нея обаче проблемът със застрояване на градинки и зелени площи е в цяла София, не е само в "Младост". „Обединяваме се като общност, защото живеем в "Младост". Проблемите ги има навсякъде, но ние бяхме първите хора, които се организирахме и казахме нещата с истинските им имена”, каза още Кристина Тодорова.

Засега столичани в "Младост" имат подкрепата на своите съграждани от други столични квартали – "Гео Милев", "Слатина", "Оборище".

Те попитаха защо инвеститорите не инвестират в строителство на детска градина, а непременно в жилищна кооперация. Оказва се, че много от тях не спазват и законовото изискване за зелени площи около новите строежи, като удобно усвояват цялата площ, а озеленяват единствено тересата на приземния етаж, от която се ползват живущите в блока.

Гражданите недоумяват как се издават толкова разрешителни за строеж и защо София трябвало да се развива компактно, по израза на новия главен архитект, а не на север или юг и изразиха готовност да се борят за всяка педя зелена площ, защото площадки вече нямат.

Офис сградите и апартаментите били толкова много, че половината били празни, също както и моловете. Те попитаха до кога по този начин ще се издават разрешителните за строеж и изтъкнаха, че като граждани са и най-големите инвеститори с покупката на имотите си, с данъците, които плащат. Мораториум за спиране на строителството и отваряне на градоустройствените планове за преразглеждането им е единствената възможна алтернатива.